banner39

‘ABD, K. Kore’nin silah sevkıyatına göz yumdu’

“The New York Times” gazetesi, Beyaz Saray’ın ambargoya rağmen Kuzey Kore’nin Etiyopya’ya silah satmasına göz yumduğunu iddia etti.

Arşiv 09.04.2007, 23:30 09.04.2007, 23:31
‘ABD, K. Kore’nin silah sevkıyatına göz yumdu’

Geçen ekim ayında yaptığı nükleer denemenin ardından uluslararası ambargo ile karşılaşan Kuzey Kore ile ABD arasındaki “mali yaptırımlar” konusunda müzakereler devam ederken Amerikalı “The New York Times” gazetesi, Beyaz Saray"ın ambargoya rağmen Kuzey Kore"nin Etiyopya"ya silah satmasına göz yumduğunu iddia etti.

ABD"nin Afrika"daki yakın müttefiki Etiyopya, Beyaz Saray desteğiyle komşusu Somali"nin kontrolünü elinde bulunduran İslamcı güçlere saldırmıştı.
ABD"nin etkili gazetelerinden NY Times, Etiyopya"nın bu saldırılarda Kuzey Kore"den aldığı silahları kullandığını iddia ederken Washington"un ise dünyanın tecrit etmesi için bastırdığı Kuzey Kore ile Etiyopya arasındaki silah ticaretine göz yumduğunu ileri sürdü.

BM kararları delindi

Gazetenin pazar baskısında birinci sayfada yer alan haber, ismini vermek istemeyen bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisine dayandırıldı. K. Kore"nin, ABD"nin göz yummasıyla geçen ocak ayında Etiyopya deniz yolu aracığıyla silah gönderdiğini belirtirken bunun, “K. Kore"ye ABD patentli bir yaptırım kararı alan Güvenlik Konseyi"nin hiçe sayılması anlamına geldiğini ve ambargo kararlarının da bizzat ABD"nin etkisiyle delindiğini” söyledi.

“ABD, ocak ayında Kuzey Kore"den Etiyopya silah sevkıyatına izin verdi; çünkü bu sırada, Afrika"daki müttefiki Somali"deki İslamcı güçlerin askeri tehdidi altındaydı ve askeri savunmaya ihtiyacı vardı. Bu, ABD"nin Afrika Boynuzu"ndaki dini aşırıcılara karşı verdiği mücadelenin bir gereğiydi” yorumunu yapan NY Times ayrıca, “Amerikalı yetkililer, ambargonun devam etmesine rağmen halen Etiyopya"yı, Kuzey Kore"den eski Sovyet silahları alması konusunda cesaretlendiriyor” ifadelerini kullandı.

Bir taşla iki kuş

NY Times, “Silah sevkıyatı, iki uluslararası politikanın çatışması sonucunda ortaya çıkan bir uzlaşma örneği. Böylece Bush yönetimi, bir yandan Afrika"daki İslamcı radikalizmle mücadeleye katkıda bulunurken diğer yandan Kuzey Kore"nin mali yardım karşılığında nükleer çalışmalarını durdurma taahhüdünün de altını dolduruyor” dedi.

Etiyopya"nın, Kuzey Kore silahlarına bir senede 20 milyon dolar verdiğini de belirten NY Times, ABD"li yetkililerin Etiyopya"ya silahlanma için başka kaynaklar bulmasını önerdiklerini de belirtti.

 

Kaynak: Evrensel Gazetesi

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?