banner39

‘En küçük Nazi’ Yahudi çıktı!

İkinci Dünya Savaşı sırasında 'En küçük Nazi' olarak tanınan Alex Kurzem, hayatını anlatan kitapta Yahudi olduğunu itiraf etti.

Arşiv 21.08.2007, 21:26 22.08.2007, 09:00
‘En küçük Nazi’ Yahudi çıktı!

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi ordusunun propoganda yayınlarında kullanılan ve herkes tarafından "En küçük Nazi" olarak tanınan Alex Kurzem, hayatını anlatan kitapta Yahudi olduğunu itiraf etti.

Letonyalı Kurzem, ailesi öldürüldükten sonra bir çiftçi tarafından evlat edinildi. SS subaylarının dikkatini çekince kendisine onbaşı rütbesi verildi. Kurzem'in Naziler'le çekilmiş yüzlerce fotoğrafı var.

1997 yılına gelinceye dek Melbourne kentinde kurduğu ailesinden geçmişini saklayan Kurzem, 2. Dünya Savaşı'nın gizli kalmış inanılmaz hikayelerinden birinin baş kahramanıydı.

Black and white image of young Alex Kurzem in uniform, sitting on a soldier's knee
 

1941 yılında Nazilerin Belarus'u işgalinin ardından Kurzem daha 5 yaşındayken köylerine gelen Alman askerlerinin babasını nasıl vurduğunu bugün bile net bir şekilde hatırlıyor. Annesinin, köy meydanında tüm yetişkin erkeklerin kurşuna dizilmesinin ardından kendisine öleceklerini söylediğini belirten Kurzem, "Ölmek istemiyordum, bu yüzden gece yarısı annemi öperek vedalaştıktan sonra ormana kaçtım" diye konuştu.Asıl adı Ilya Galperin olarak Kurzem, Yahudi oldukları için annesi ve kardeşlerinin de kurşuna dizilişinin ormanda yankılanan silah sesleriyle anladığını söylüyor. Geçtiğimiz haziran ayında oğlu Mark tarafından kaleme alınan "Maskot" adlı kitapta başından geçenleri anlatan Kurzem'in hayatı, ormanda geçirdiği 9 ayın ardından bir anda değişir.

Black and white image of young Alex Kurzem in uniform


Letonyalı bir polis tarafından bulunan Kurzem, Nazilere teslim edilmesinin ardından öldürüleceğine kesin gözüyle bakarken, bir askerin kendisini yanına aldığını belirtti.

Eşinden bile Yahudi olduğunu saklamış

Alex Kurzem, Avustralya'ya yerleştikten sonra uzun yıllar eşinden bile Nazi geçmişini saklamış.

Yahudi olduğunu gizleyerek herkese Rus bir yetim olarak tanıttığı Kurzem, kısa sürede Nazilerin 'maskotu' haline geldi. Kendisine bir Nazi subay üniforması hazırlayan Almanların bir tüfek ve bir de silah verdiğini söyleyen Kurzem, savaşın son yılına kadar Alman askerleriyle birlikte Rus cephesinde kalır.

Alex Kurzem (l) and his wife
Alex Kurzem ve eşi...

Gün içerisinde ayakkabı boyayan ve su taşıyan Kurzem'in Yahudi olduğundan, Aryan ırkı özelliklerini taşıdığı için kimse şüphelenmemiş. Nazilerin birçok propaganda yayınında "Reich'in en genç üyesi" olarak tanıtılan Kurzem'in hayatı, 1944'te Almanların her cephede mağlubiyet almaya başlamasının ardından bir kez daha değişir.

Kurzem, bulunduğu birliğin komutanı tarafından Letonyalı bir ailenin yanına verildi. 5 yıl sonra da mülteci olarak Avustralya’ya gitti.


Kaynak: Dünya Bülteni ve Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?