banner39

99 Sayfada Alerji

Polen, çikolata, sigara, gümüş, yumurta, balayı ve öpüşme gibi çok sayıda çeşidi bulunan ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen alerji, her üç kişiden birinin sorunu.

Arşiv 11.04.2007, 21:49 11.04.2007, 21:52
99 Sayfada Alerji

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, ’99 Sayfada Alerji’ adlı söyleşi kitabında alerji konusunda merak edilen soruların cevaplarını veriyor.

ALERJİK HASTALIKLAR ARTIYOR

Kitabında, alerjiye neden olan faktörleri, belirtilerini, türlerini ve tedavideki son gelişmeleri ele alan Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, günümüzde alerjik hastalıkların önemli bir artış gösterdiğine dikkat çekiyor. Prof. Küçükusta, “Hastalığın türüne göre değişmekle birlikte alerjinin görülme oranı çocuklarda yüzde 10, yetişkinlerde ise yüzde 5. Daha çok gençlerin hastalığı olan alerjik nezlenin görülme sıklığı ise yüzde 15 ile 20’leri buluyor”diyor.

KÜRESEL ISINMA ALERJİK HASTALIKLARDA ETKİLİ

Alerjik sorunların gelişmiş ülkelerde her üç kişiden birinin sorunu olduğunu vurgulayan Prof. Küçükusta’ya göre bu artışta küresel ısınmanın çok önemli bir etkisi var. “Batı tarzı yaşam, sunni maddeler, gıdalardaki katkı maddeleri insanların alerjenlerle daha fazla karşılaşmasına neden oluyor. Ancak burada üzerinde durulması gereken konulardan biri de küresel ısınma. Küresel ısınmanın etkisiyle hava sıcak ve nemli olduğu için bitkilerin polen zamanı uzuyor ve mayk denen ev akarları daha çok ürüyor. Bu da duyarlı insanlarda alerjiyi artırıyor.”

FAZLA HİJYEN DE ALERJİ NEDENİ

Prof. Küçükusta, tıpta ‘Hijyen Teorisi’ ismiyle bilinen hipotezin de alerjilerdeki artıştan sorumlu olduğunu söylüyor. “Bu hipoteze göre, çocukların sezaryenle dünyaya gelmeleri, çeşitli mikrobik hastalıklara karşı aşılanmaları ve çok sık antibiyotik kullanmaları nedeniyle bağışıklık sistemleri yeteri kadar güçlenmiyor, dolayısıyla çocuk mikrop ve virüslerle mücadeleyi öğrenemiyor. Alerjiye yatkın olarak dünyaya gelen ve bağışıklık sistemi gelişmeyen çocuklarda alerjik sorunlar çok daha fazla görülüyor.”

Son yıllarda sık duyulmaya başlanan ve cinsel ilişkiden sonra kadınlarda ortaya çıkan ‘Balayı alerjisi’ ile daha çok kadın ve çocuklarda görülen ‘Öpüşme alerjisi’ gibi alerji ile ilgili her konunun yer aldığı ’99 Sayfada Alerji’ kitabının söyleşisini gazeteci Dilek Kaykılar yaptı. kitap, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıktı.

NTV

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?