banner39

A grubu Rh laik kan aranıyor

Acil kan çağrısı üzerine Hacettepe Hastanesi'ne kan vermeye giden bir vatandaşın başörtülü eşi hemşire tarafından uyarıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
A grubu Rh laik kan aranıyor

Hacettepe Hastanesi'nde cep telefonuna gelen kan anonsu üzerine hastaneye kan vermeye gelen başörtülü Şaziye Gerede isimli vatandaşa, nöbetçi hemşire Zübeyde... tarafından "Burası cami değil, kamu kurumuna böyle gelmeyin" denildi. Acil kan anonsu yapılan bir hastaya kan vermek için hastaneye koşan Şaziye Gerede bu olay karşısında şok yaşarken, öğretmen olan eşi Murat Gerede olayı nöbetçi olan hastane yönetimine dilekçeyle şikayet etti. Sözkonusu hemşire ise, uyarıda bulunduğunu kabul etti.

CAMİYE GİT BURAYA GELME

Murat Gerede isimli vatandaş akşam evinde otururken, Eğitim-Bir-Sen sendikasının üyelerinin cep telefonuna gönderdiği "Acil kan aranıyor" mesajıyla kalkıp Hacettepe Hastanesi'ne gitti. Yanına başörtülü eşi ve kızını da alan Gerede, önce kendisi kan verdikten sonra kan verecek olan eşi Şaziye Gerede'yi beklemeye başladı. Eşi kan vermek için kan merkezine alındığında bir hastane çalışanı tarafından sert şekilde uyarıldı. Zübeyde isimli hemşire "Bu kıyafet ne? Bunu camide giyin ama bununla buraya gelmeyin. Burası kamu kurumu bir adabı var" diyerek başörtüsüne tepki gösterdi.

HİPOKRAT'A DA TERS

Gerede hastane yönetimine şikayet dilekçesi yazarak, hemşire hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını istedi. Gerede, "Benim hanım başörtülü, siyah elbisesi var üzerinde. 'Ben bu sefer kanınızı alacağım ama burası bir kamu kurumu cami değil devlet dairesine girmenin bir kuralı olur bir daha kesinlikle böyle gelmeyin' dedi. Bir anda şok oldum" dedi. Bu irtica furyalarından dolayı bu insanlar da etkilenmiş galiba. Bizim ülkemiz, ama insanlar başörtülüyü yabancı mı sanıyor?" diye sordu. Gerede, YÖK'e de bir yazı yazarak hastaneyi Hipokrat yeminine sadık kalmadıkları gerekçesiyle şikayet edeceklerini belirtirken, yaşanan durumun hastanın ölümüyle de sonuçlanabileceğini sözlerine ekledi. Gerede'nin kızı Sümeyye de, "Açıkçası kamu kurumuna giderken hastane de olsa çekinerek giriyoruz. Ancak her vatandaş gibi bu hastaneye girmek

hakkımız" dedi.

Haberciliğe de soyundular

Olayla ilgili Yeni Şafak'a beyanat vermeyi kabul etmeyen Zübeyde isimli hemşire ise olayı doğruladı. Soyadını gizleyen ve fotoğraf alınmasını istemeyen Zübeyde hemşire sadece, "Olay doğrudur, beyanatımı sadece kurumuma veririm" dedi. Hastane gece sorumlusu Yücel Deniz ise, "Bizim bilgi verme yetkimiz yok. Kırılmış hastalar personelimizin sözlerine. Bunda haber değeri olmadığını düşünüyoruz" dedi. Deniz, "Hastenede hizmetin geciktirilmesi sözkonusu değil. Sonuçta kan da alındı sorun yok. Tecrübeli yıllardır görev yapan bir hemşiremiz" diye konuştu.

Hasta da başörtülü

Olay üzerine hasta yakınları da tepki gösterdi. 3 haftadır hastanede eşinin menenjit teşhisiyle yattığını ve 20 ünite kan aradıklarını söyleyen Ferit Çetinkaya "Eşimin durumu Allah'a bağlı. 6 ünite oldu. Gelmediler ne yapalım, gelenler de başörtüsü sorunu yaşıyor. Burada sağlık önce düşünülmeli değil mi? Hastamız da başörtülü. Yasak bir kıyafet varsa hiç giymeyelim. Evde, camide, sokakta giy ama hastaneye gelme diyemezler" dedi. Ferit Çetinkaya Tarım-İş ve Eğitim-Bir-Sen sendikalarının üyelerinden cep telefonu ile yardım taleplerinin sürdüğünü belirterek, sendikacılara da teşekkürlerini iletti. Teyzesinin kızı için kan vermeye gelen Celal Sezen de kan verdikten hemen sonra yanı başında diğer kan verenlerin başına gelen olaya tepki gösterdi. Sezen," O kim oluyor ki yasak uyguluyor. Hemşire görevini yapmalı ve hastamıza kanı yetiştirmeli" dedi.Sezen, "Hemşirenin elinden gelse de demek ki başörtülü olan hastamızı da kabul etmeyecek hastaneye" diye tepkisini sürdürdü.

 

Kaynak: Yeni Şafak

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?