banner15

AB Altenatif Enerji Kaynaklarını Güçlendirecek

Avrupa Komisyonu biyolojik yakıt kullanımına ilişkin bir dizi çalışma başlatıyor. AB yetkilileri önümüzdeki dönemde daha da artacak petrol fiyataları karşısında alternatif enerji üretimi kaynaklarının güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

AB Altenatif Enerji Kaynaklarını Güçlendirecek

AB Komisyonu’nun çalışmasının esasında ulaşım sektöründe kullanılacak biyolojik yakıt üretimi yer alıyor. AB’nin bu konudaki kapasitesi ve dış alım gücü üzerine tartışmaların odaklanması bekleniyor. Konuya ilişkin ortak bir basın toplantısı düzenleyen AB Komisyonu tarımdan sorumlu Komiseri Mariann Fischer Boel ile kalkınma ve insani yardımdan sorumlu Komiseri Louis Michel, önümüzdeki dönemde daha fazla artacak olan petrol fiyatlarına karşı AB'nin tedbir alması gerektiğine dikkat çekti.

Amaç fosil enerjisi kullanımını azaltmak

Özellikle fosil enerjisi olarak nitelendirilen petrolün kullanımının azaltılması için yürütülen çalışmalarda, çevre kirliliğinin azaltılması da hedefleniyor. Bununla birlikte AB'nin Kyoto Protokolü'nün atık gaz oranına ilişkin belirlediği hedefe ulaşması gerekiyor. AB, 2004 yılında 2,4 milyon ton organik enerji üretti. Bu oran AB genelinde kullanılan benzin ve mazot kullanımının yüzde 0.8'lik bir bölümünü teşkil ediyor. Organik enerji AB genelinde kullanılan bio-enerji, bio-kimya ve bio-diesel olarak ayrıştırılıyor. AB'nin dışarıdan bio-kimya enerjisi ve bio-diesel alımının arz-talep çerçevesinde olacağı belirtildi. Biyolojik yakıtın çevreyi kirletmeyeceğinden hareketle AB yetkililerinin baş vuracağı en büyük pazar, coğrafyası ve iklim koşullarından dolayı Brezilya olarak dikkat çekiyor.

Şeker ve şeker kamışı üretiminden elde edilen bio-kimya enerjisi ticaretinde Brezilya büyük bir dev olmayı planlıyor. Bunun Brezilya'nın bulunduğu coğrafyada etkin olmakla ilgili olduğuna belirten AB yetkilileri, dengeli bir satın alımı esas alacaklarına vurgu yapıyor. Ayrıca AB hedefleri kapsamında ormancılık bio-yakıt kullanımında önemli bir rol oynayacak. AB Komisyonu tarımdan sorumlu komiseri Mariann Fischer Boel, bio-yakıt konusunda birinci kuşak treni kaçırdıklarını, ancak ikinci kuşak treni kaçırmamak için de bir an önce harekete geçmeleri gerektiğini vurguladı.

Enerji platformu oluşturabilir

AB Komisyonu Kalkınmadan sorumlu komiseri Louis Michel ise, bio-yakıt alımı ve kullanımının kalkınmakta olan ülkeler açısından önemli bir gelir kaynaığı olduğunu söyledi. Teknoloji transferi olarak olayı değerlendiren Michel, "Enerji paketi sadece Avrupa için değil, Afrika ülkeleri açısından da önemli.’’ dedi. Michel bunun için enerji platformu oluşturabileceklerine işaret etti. Bio-yakıt kullanımında Kyoto Protokolü'ne ulaşma için AB genelinde 17 milyon hektar ekilmiş alanın bulunması gerektiğini söyleyen Mariann Fischer Boel, öncelikli hedeflerinin AB'nin iç pazarını geliştirmek olduğunu belirtti.

AB’nin Kyoto Protokolü çerçevesinde 2010 yılına kadar kullandığı enerjinin yüzde 7,75'inin bio-yakıt olması gerekiyor. AB içte hedefe ulaşıp daha da ileriye gitmeyi planlıyor. Konuya ilişkin tartışmaların 2006 yılı boyunca yürütülmesi bekleniyor.

Kaynak: ANF

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48