AB, Arnavutluk ve Bosna'ya da vizeyi kaldıracak

Avrupa Parlamentosu vize uygulamasının kaldırılmasını öngören bir tasarıyı onaylamaya hazırlanıyor

AB, Arnavutluk ve Bosna'ya da vizeyi kaldıracak


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa Birliği, Arnavutluk ve Bosna-Hersek vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırmaya hazırlanıyor.

Avrupa Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Cecilia Malmström, Avrupa Parlamentosunun ve AB üyesi devletlerin bu iki ülkeye vize uygulamasının kaldırılmasını öngören bir tasarıyı onaylayacağını söyledi.

Makedonya, Karadağ ve Sırbistan'a vizeyi 2009 yılında kaldıran AB, Bosna-Hersek ile Arnavutluk'tan da biyometrik pasaporta geçilmesi gibi bazı teknik adımları tamamlamasını istemişti.

Arnavutluk ve Bosna'nın vize muafiyetinden ayrı tutulması, bu iki ülke ve Türkiye tarafından eleştirilmişti.

Kaynak : Anadolu Ajansı

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 07:28
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kara Murat
Kara Murat - 11 yıl Önce

İşin aslı öyle değil. AB Bosna ve Arnavutluka vize serbestisi getirmek için bir kısım koşullar ileri sürdü. Suç sebebiyle oluşan paranın aklanmasının önlenmesi, iade edilen vatandaşların rehabilite edilmesi gibi.. Arnavutluk bunları yerine getirirse AB vize serbestisi getireceğini vaad ediyor.Ama bunları sağlayamayacağı da besbelli. Zira Arnavut mafyasının Avrupa'yı elinde tuttuğu bir çağda kara paranın aklanmasının önüne nasıl geçileceğini Arnavutluk'ta bilen yok. Yine Arnavutluk vatandaşlarının Türklerden sonra en büyük ikinci göçmen grup olduğu AB ülkelerinden gönderilecekler meselesi ise çözümü imkansıza yakın bir durum.
Kısacası AB nanik yapmış halde, ama usulünce.

banner39