AB bayrağını Çekler devralıyor

AB Dönem Başkanlığı'nı, henüz Lizbon Anlaşmasını onaylamayan Çek Cumhuriyeti Fransa'dan devralıyor.

Arşiv 16.12.2008, 18:12 16.12.2008, 18:12
AB bayrağını Çekler devralıyor

Yeni yılda Fransa'dan AB dönem başkanlığını devralmaya hazırlanan Cumhuriyeti son hazırlıklarını yapıyor. Çek Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg, AB hazırlıklarına ilişkin DW'nin sorularını cevapladı.

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg, ülkesinin dönem başkanlığında uygulamaya geçirmek istediği hedefleri aslında uzun süre önce belirlediğini söyledi.

Çek Bakan, "Hedeflerimiz biliniyor. Bir taraftan Doğu Avrupa'daki komşu ülkeleri destekleyeceğiz diğer taraftansa Batı Balkan ülkelerinin Birliğe uyum sürecine ağırlık vereceğiz. Bariyerlerin olmadığı bir Avrupa istiyoruz. Kendini dışarıya kapatan değil tam tersine açan liberal bir Avrupa. Bizim Dönem Başkanlığı'mız birçok etkene bağlı. Mali kriz bütün Avrupa'yı etkiledi. Korkarım bizim Dönem Başkanlığımız'da da bu konu gündemimizde olacak. Bunun yanı sıra dış politikada bir dizi sorun var. Sanırım Fransa da Dönem Başkanlığı sırasında Kafkaslar'daki kriz ve ekonomik krizle meşgul olacağını düşünmemişti" diye konuştu.

ÇEKLER LİZBON'U DAHA ONAYLAMADI

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg, Çek Cumhuriyeti'nin AB'nin geleceğini şekillendirecek Lizbon Antlaşması'nı henüz onaylamadığına da dikkat çekti.

Bakan, Antlaşma'nın önce Anayasa Mahkemesi'nde incelendiğini, ardından parlamentoda uzun uzun tartışıldığını belirterek, önümüzdeki 6 hafta içinde Antlaşma'nın onaylanmasını beklediklerini kaydediyor.

FRANSA'NIN DÖNEM BAŞKANLIĞI BİLANÇOSU

Dışişleri Bakanı Schwarzenberg, Fransa'nın Dönem Başkanlığı'nda hesaba katmadığı sorunlarla uğraştığını hatırlatarak, 6 aylık dönem başkanlığı performansını olumlu değerlendirdi, ancak eleştirilerde de bulundu.

Bakan, "Fransa'ya Dönem Başkanlığı'ndaki çalışmaları nedeniyle müteşekkir olmalıyız. Ancak attığı bazı adımlardan ya da yaptığı bazı açıklamalardan çok memnun olmadığımı da söylemeliyim. Sarkozy'nin Kafkaslar'daki krizde enerjik müdahalesine Avrupa müteşekkir olmalı. Ekonomik krizde gösterdiği çabalar ve aldığı önlemler de doğruydu. Ekonomi konusundaki bilgilerime dayanarak, ideal kararlar aldığını söyleyebilirim" diye konuştu.

MALİ KRİZLE MÜCADELE

Çek Dışişleri Bakanı, dönem başkanlığında meşgul olacağı en önemli konulardan birisinin mali krizle mücadele olacağını söyledi. Schwarzenberg, krizle nasıl mücadele edecekleri sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Bu, çok ciddiye almamız gereken bir konu. Ancatk paniğe kapılmamalıyız. Paniğe kapılmak, bu durumda atılabilecek en yanlış adım olur. Mali kriz nedeniyle gerekli bazı önlemleri almamız gerektiğinin bilincine varmalıyız. Ben bacağımı kırarsam bir süre alçıyla dolaşmak zorunda olacağımı kabullenmeliyim. Ancak hepimiz biliyoruz ki, alçı çok uzun süre taşınırsa, o zaman kaslar uyumaya başlar ve o zaman uzun sürebilecek hasar oluşur. Gerekli bütün önlemler, düzenlemeler çok dikkatli alınmalı. Önemli olan krizin atlatılması için amaca hizmet eden önlemlerin alınması."

Kaynak : dw

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?