banner39

AB Bulgaristan bütçesini kontrol ediyor

Avrupa Birliği, yeni çıkacak krizleri engellemek için Bulgar ekonomisini incelemeye başladı.

Arşiv 09.06.2010, 14:59 09.06.2010, 14:59
AB Bulgaristan bütçesini kontrol ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Birliği, Yunanistan’la yaşanan Avro krizi ve Macaristan’daki karışıklıktan sonra şimdi de Bulgaristan’ın devlet bütçesini masaya yatırarak büyüteç altına alıyor. AB Komiseri Rehn, Bulgaristan’dan gelen istatistik bilgilerinin kendilerini endişelendirdiğini, konuyu yerinde incelemek için bir heyet göndereceklerini söyledi.

Lüksemburg’taki AB Maliye bakanları toplantısında bir açıklama yapan AB Para Birimi Komiseri Olli Rehn, Bulgaristan devlet bütçesini sıkı bir kontrolden geçireceklerini belirtti. Bulgaristan tarafından yapılan istatistiklerin kalitesi konusunda endişelerinin olduğunu ifade eden Rehn, inceleme için bu ülkeye müfettişler göndereceklerini bildirdi.

AB ülkelerinin geniş çaplı bir incelemeye izin veren, ortak alacakları karardan sonra, Bulgaristan’a gönderilecek heyet, AB İstatistik Dairesi Eurostat tarafından yönetilecek. Ancak önce formalite olarak AB ülkeleri başkan ya da başbakanları tarafından, Eurostat’ın yeni haklarının onaylanması gerekiyor. Bunun 17 Haziran’da gerçekleşmesi bekleniyor.

Yunanistan’da yaşanan borçlanma skandalından sonra, diğer Avro ülkelerinde de benzer bir durumun yaşanmaması için AB yetkilileri, üye ülkelerin hem devlet bütçelerini hem de sosyal sigortalarda, yerinde ayrıntılı incelemeler yapabilecekler. Böylece AB’nin yanlış bilgilenmesi önlenecek. AB Komisyonu, 2005 yılında Eurostat’a daha fazla haklar verilmesi için teklif getirmiş, ancak Almanya dahil birçok üye ülke tarafından reddedilmişti.

Bulgaristan’ın 2007’de üyeliğe kabul edilmesinden önce de üyelik için yeterli olup olmadığı tartışılmıştı. Bulgaristan, yüksek borçlardan yakasını bir türlü kurtaramayan Yunanistan’dan farklı olarak Avro bölgesine üye değil.


Mucahid Yıldız

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?