banner39

AB de Kosova için hazırlıkları tamamladı

AB, yarın bağımsızlığını ilan etmesi beklenen Kosova'ya güvenlik ve yargı yardımında bulundu.

Arşiv 16.02.2008, 11:29 16.02.2008, 11:29
AB de Kosova için hazırlıkları tamamladı

Avrupa Birliği, (AB) yarın tek yanlı bağımsızlığını ilan etmesi beklenen Kosova'ya polis ve yargı misyonu görevlendirdi.

AB büyükelçilerince hafta içinde onaylanan, EULEX adı verilen yaklaşık 2 bin kişilik polis ve yargı misyonu görevlendirilmesi kararı, bugüne dek hiçbir üye ülkenin itiraz hakkını kullanmaması üzerine kesinlik kazandı.

Bölgede iç savaşın ardından faaliyete geçirilen geçici BM yönetiminden (UNMIK) 120 gün içinde görevi devralması öngörülen AB misyonu, Kosova polisi, yargısı ve gümrük görevlilerini eğitecek.

Kosova polis ve yargı misyonuna, Malta dışında, tüm AB üyelerinin yanında NATO'yla koordinasyon kapsamında Türkiye ve ABD'nin de katılması öngörülüyor.

Hafta başında toplanacak olan AB dışişleri bakanlarının, Kosova'nın bağımsızlığı not ederek istikrarın korunması ve diyaloğun sürdürülmesi çağrısında bulunmaları bekleniyor.

27 üyeli AB'de Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya gibi büyük ülkeler dahil olmak üzere en az 20 ülkenin, Kosova'nın tek yanlı bağımsızlık ilanını hemen tanıyacağı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?