banner15

AB Dijital Kütüphane Kuruyor

Avrupa Birliği Komisyonu Avrupa'nın tarihini internet dünyasına taşıma kararı aldı. Avrupa Dijital Kütüphanesi için önümüzdeki 5 yıl içerisinde 6 milyon kitap ve belgenin dijitalleştirilmesi amaçlıyor. Buna karşın Google kütüphane projesi dev adımlarla i

AB Dijital Kütüphane Kuruyor

AB Komisyonu, Avrupa düzeyinde geliştireceği bu proje için bir çalışma merkezi oluşturma kararı aldı. Komisyon ayrıca bir strateji belgesinde bu kütüphanenin telif hakını koruyabilmek için de tedbir geliştireceklerini belirtti. Dünya devi arama motoru Google’un dijital kütüphanesine karşı alternatif olarak AB’nin kurmayı hedeflediği Avrupa Dijital Kütüphanesi projesi kapsamında, önümüzde beş yıl içinde 6 milyon kitap ve belgeyi dijitalleştirilmesi hedefleniyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan AB Komisyonu basın ve bilgi toplumundan sorumlu komiseri Viviane Reding, "Teknoloji ve enformatik, bir farenin yardımı ile Avrupa'nın ortak hafızasını insanlara ulaştırabilecek" dedi. Komisyonun bu projenin hayata geçmesi için bütün çalışmaları yürüteceğini de söyleyen Reding, üye ülkelerin bu kütüphanenin oluşmasına yoğun bir şekilde katkı sunacağını belirtti.

Komisyon ayrıca bu çalışmanın olup olmayacağına ilişkin internet sitesinde yaptığı anketin sonuçlarını da açıkladı. Ankete katılan 225 kişiden yüzde 46'sının kütüphane, arşiv ve müzelerden katılım gösterdiği kaydedildi. Yüzde 19'luk bir kesimin ise editör ya da yazarlık hakkını tutan kesim olarak belirtilirken, yüzde 14'ünün üniversite ortamlarından katılım gösterdiğine dikkat çekildi. Ankete katılanların büyük bir bölümünün dijital kütüphane projesinin desteklediğinin ortaya çıktığı belirtildi. Komisyon, bu sonuçların AB yetkilileri tarafından olumlu karşılandığını söyledi.

AB Komisyonu yetkilileri, 2006 yılının sonuna kadar Avrupa genelindeki kütüphanelerle kurulacak ilişki ile, internet kütüphanesinin ana çerçevesini belirleyeceklerinin altını çizdi. Önümüzdeki yıllarda ise üniversitelerin yanısıra bu çalışmada yer alması istenilen kişiler ile çalışmalar devam edecek.

Google Kütüphanesi önde gidiyor

İnternet arama motoru devi Google’un dijital kütüphane projesi Avrupa cephesinde başından beri büyük tepki topladı. Google’un projesine karşı Ocak 2005’te Avrupalı 19 kütüphane de alternatif bir dijital kütüphane kurulması konusunda anlaşmıştı. 2005 Mayıs’ında yüz editörü bünyesinde toplayan American University Press derneği dijitalleşme ile ‘’copyrigth’’ hakının sistematik olarak ihlal edileceği uyarısında bulundu.Google’un artan projeleri Avrupa’da bir çok kesim tarafından tepki görüyor.

Google News’e Avrupa gazete editörleri karşı çıkarak dava açmaya hazırlanırken, dijital kütüphanesi Avrupa’da karşı atak geliştirmeye yol açtı. Google, Avrupa’nın baskısı karşısında projesini durdurmayarak, Avrupa kitaplarının da dijitalleştirmeye başladı.

1 Eylül’de Google dev bir adım ileri doğru atarak, dijitalleştirme projesi kapmasına Fransız, Alman, İspanyol, İtalyan ve Hollanda kitaplarını da alacağını duyurdu. Bunda iki ay daha sonra bu kez arama motoru Google’un dijital kütüphanesi işler hale geldi. Google’un bu projesine karşı tepkilerin artmasında ve 20 Eylül’de Google hakkında copyright hakkını ihlal etmekten dava açılmasın rağmen bir işe yaramadı. 3 Kasım’da Googlee resmen dijital kütüphanesinin açılışını duyurdu.

Bununlada yetinmeyen Google, artık film servisiyle de internet kullanıcılarına hizmet veriyor. Google ücretsiz başlattığı film servisinin pilot projesi kapsamında ABD hükümeti, ulusal arşivinin bir bölümünü internet üzerinden kamuoyuna açıyor. İkinci Dünya Savaşı saldırılarından, Ay’daki ABD bayrağının görüntüsüne kadar yüzden fazla film, Googel’in yeni servisinden ulaşmak mümkün.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48