banner39

AB Dışişleri Bakanları İsrail'i kınadı

AB Dışişleri Bakanları Konseyi, Mavi Marmara Gemisine saldırı olayı nedeniyle İsrail'i kınadı.

Arşiv 14.06.2010, 23:06 15.06.2010, 07:16
AB Dışişleri Bakanları İsrail'i kınadı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Avrupa Birliği (AB) Devlet ve Hükümet Başkanları Haziran Zirvesi öncesi bugün Lüksemburg'da bir araya gelen AB Dışişleri Bakanları, AB Ortak Dış Güvenlik ve Savunma Politikası çerçevesinde Gazze konusunu da ele aldılar.

Bakanlar zirvesinden çıkan sonuç bildirgesinde şu cümleler yer aldı:
" - AB Akdeniz'de uluslararası sularda gerçekleşen İsrail operasyonu sonucunda can kaybı olmasından dolayı büyük üzüntü duymaktadır ve operasyonda kullanılan şiddeti kınamaktadır. Soruşturma başlatılmalı ve bu soruşturmanın güvenirliliği açısından yapılacak soruşturmaya uluslararası katılım sağlanmalıdır.

- Gazze'nin durumu istikrarsızlığını korumakta ve uygulanan ambargolar kabul edilemez bir boyuttadır. Ambargolar aynı zamanda politik olarak da yapıcı ve işe yarar değildir. AB konuyla ilgili acil bir politika değişikliği için çağrıda bulunmaktadır. Birleşmiş Milletler kararları uyarınca AB, ambargonun önkoşulsuz olarak insani yardımlara, ticari mallara ve insanlara açılmasını talep etmektedir. Bakanlar Konseyi aynı zamanda İsrail'in meşru güvenlik çekincelerine çözüm olacak bir formülün oluşturulması
için de çağrıda bulunmaktadır.

- Konsey roket saldırılarının da son bulmasını ve bu tip şiddete yol açanların da ateşkes yaparak oluşan şiddet ortamının önüne geçmelerini istemektedir. Rehin tutulan İsrailli asker Gilad Şalit derhal serbest bırakılmalı ve Hamas, Uluslararası Kızıl Haç Komitesi'nin Gazze'ye girişine önkoşulsuz olarak müsaade etmelidir."
 
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?