AB dönem başkanlığı Finlandiya'da...

Avusturya, AB dönem başkanlığını, dün gece yarısı yerel saatle 00:00'dan itibaren Finlandiya'ya devretti.

AB dönem başkanlığı Finlandiya'da...

Avusturya, bu yıl başından itibaren altı ay süreyle üstlendiği AB dönem başkanlığını, dün gece yarısı yerel saatle 00:00'dan itibaren Finlandiya'ya devretti. Başbakan Schüssel ile Dışişleri Bakanı Passnik, basına yaptıkları açıklamada, ''dönem başkanlığının başarılı geçtiğini'' belirttiler.

Schüssel ve Plassnik'in dönem başkanlığı sürecine ilişkin bu ''olumlu'' değerlendirmelerine karşın muhalefet partileri ve çeşitli basın organları, ''Avusturya'nın dönem başkanlığında AB'nin mevcut sorunlarını çözmeyi başaramadan Finlandiya'ya devrettiklerini'' belirtiyorlar.

Muhalefet partileriyle basın yayın organları, Schüssel ve Plassnik'e yönelik eleştirilerinde, Türkiye'nin müzakere süreci ile gümrük birliği ek protokolünün uygulanmasında ortaya çıkan sorunların tümüyle çözümlenemediğine ve birliğin genişleme sürecine getirilen yeni kısıtlamaların diğer üye ülkelerce benimsenmediğine işaret ediyorlar.

AB dönem başkanlığını dün gece yarısından itibaren Avusturya'dan devralan Finlandiya, bu görevi yıl sonuna kadar sürdürecek ve daha sonra Almanya'ya devredecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10