banner39

AB Dönem Başkanlığı İspanya'da

İspanya Dönem Başkanlığı'nı İsveç'den devraldı AB Konsey Dönem Başkanlığı bugün itibariyle İspanya'ya geçti.

Arşiv 01.01.2010, 18:45 01.01.2010, 18:45
AB Dönem Başkanlığı İspanya'da


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İspanyollar AB Dönem Başkanlığı'nı Daimi Konsey Başkanı Herman Van Rompuy ve daimi Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilci Catherine Ashton'la paylaşacak.

Alman Deutsche Welle'in haberine göre Lizbon Antlaşması ile birlikte, bazı kritik konularda dönem başkanlığı önemini yitiriyor. İspanyol Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moritanos, bu değişimi kabul ettiklerini ve Van Rompuy'nun liderlik rolüne saygı göstereceklerini söyledi. Ve İspanyol bakan, özellikle dış politika ile ilgili konularda diplomasi alanında tecrübeli olmayan yüksek temsilci Cathrine Ashton ile tecrübelerini paylaşmaya hazır olduğunu vurguladı. Bu konuların başında ise Ortadoğu barış süreci geliyor. Moratinos, "Benim hedefim, hayalim ve ağırlık vermek istediğim konu, 2010 yılında nihayet İsrail ile barış ve güvenlik zemininde var olabilecek bir Filistin devletinin kurulmasını sağlamak. Bunun için neden daha fazla bekleyelim?" diye konuştu.

Ortadoğu sorunu

İspanyol bakan bununla birlikte bir Filistin devletinin varlığının ancak uluslararası toplum tarafından kabul görecek bir anlaşma ile mümkün olabileceğine vurgu yaptı.

Birliğin genişleme süreci

İspanya'nın Dönem Başkanlığı'nda bir diğer önceliği de genişleme olacak. Hırvatistan'ın üye yapılması konusunda somut bir tarih belirlemek isteyen İspanya, Türkiye ile müzakerelerin ilerletilmesinden yana. "Türk hükümetiyle mükemmel ilişkilerimiz var" diyen İspanyol Bakan Moratinos, Kıbrıs barış müzakerelerinde yeni bir ivme olduğunu kaydetti ve bu alanda yol almayı umut ettiklerini vurguladı. Bu noktada daha önceden Türkiye'nin üyeliğine karşı olduğunu açıklayan Konsey Daimi Başkanı Van Rompuy ile İspanyol hükümetinin işbirliğinin nasıl olacağı merak ediliyor.

Sırbistan'un durumu

AB'ye geçtiğimiz günlerde resmen adaylık başvurusunda bulunan Sırbistan da, İspanya dönem başkanlığının devralacağı önemli bir dosya olacak. Sırbistan'dan ayrılan Kosova'nın bazı birlik ülkeleri tarafından tanınması Belgrad'da büyük tepkiye yol açmıştı. İspanya ise kendi iç sorunları nedeniyle, Kosova'yı tanımayan birkaç AB ülkesinden biri. Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında dönem başkanlığı önceliklerini anlatan Moratinos, Kosova konusundaki sorular üzerine sıkıntılı anlar yaşamıştı. Bakan "Bizim İspanya olarak tutumumuz hep yapıcı olmuştur. Kosova'nın bağımsızlığını tanımadık ve bunun hukuki nedenleri var. Ancak bugün bu konular tartışılmamalı" diye konuşmuştu

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?