banner39

AB ekonomik stratejisini belirliyor

Ekonomik strateji belirlemek için AB'nin zirve yapacağı bildirildi.

Arşiv 17.06.2010, 18:04 17.06.2010, 18:04
AB ekonomik stratejisini belirliyor


Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Avrupa Birliği’nin en üst yöneticileri, krizler için yapılan zirvelerden sonra ilk defa normal bir zirve toplantısı için biraraya gelecek. Ancak İspanya’daki krizin, esas gündemde olmamasına rağmen yine de toplantının yan konularından biri olarak görüşülmesi bekleniyor.

AB zirvesinin asıl konusunu ise Avro krizi teşkil ediyor. AB Konsey Başkanı Herman Van Rompuy, görüşmede istikrar paketinin kuvvetlendirilmesi için planladığı vergi programına destek arayacak. Rompuy’un programına göre aşırı borçlanmanın önlenmesi için üye ülkelere daha erken yaptırımlar uygulanacak. Aynı şekilde üye ülkelerin devlet bütçe planları Brüksel tarafından kontrol edilecek.

Özellikle Berlin ve Paris arasında olmak üzere AB genelinde, 27 üye ülkenin ekonomilerini kontrol edecek ‘ekonomi hükümeti’ kontrol sisteminin kurulması için bir birlik sağlanmış görünüyor. AB’nin verdiği bilgilere göre tüm üye ülkelerin başbakan ve devlet başkanları bugün biraraya gelerek yeni bir ekonomi stratejisi hakkında görüşecekler. Zirvenin amacı AB’nin rekabet gücünün arttırılması olacak.
 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?