banner39

'AB Ermeni soykırımını kullanıyor'

Hrant Dink, ''Fransa'daki Ermeni tasarısı Türkiye'yi AB'de görmek istemeyenlerin tezgahı'' dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'AB Ermeni soykırımını kullanıyor'

Ermeni asıllı gazeteci Hrant Dink, Fransa Meclisi’nde yarın oylanacak sözde Ermeni soykırımını inkar edenlere ceza öngören kanun tasarısının,Türkiye’yi Avrupa Birliği’nde görmek istemeyenlerin “tezgâhı” olduğunu söyledi. “Türklüğü neşren tahkir ve tezyiz etmek”le yargılanan Dink, “Gerekirse Fransa’ya gider, o yasaya karşı çıkar, o suçu işlerim.” dedi.

Agos gazetesinin genel yayın yönetmeni Hrant Dink, Reuters’e verdiği mülakatta, söz konusu yasa tasarısını “ahmaklık” olarak niteledi. Dink, “Siz yurttaşsınız ve sizin devletiniz bunu bir koz olarak kullanıyor karşı tarafa, karşı taraf da bunu kullanıp kendisi bir hamle yaratmaya çalışıyor ve başka insanları yargılamaya çalışıyor. Ben buna ahmaklık diyorum. Biz devletlerin kendi aralarındaki bu akıl dışı davranışların piyonu olmaya mecbur değiliz.” diye konuştu.

Fransa’daki yasayla, kendisinin soykırımın olduğunu söylediği için Türkiye’de yargılanmasının aynı zihniyetin sonucu olduğunu ifade eden Dink, “Bu tür diplomatik zırvalıklara karşı çıkmak için gerekirse Fransa’ya gider, o yasaya karşı çıkarım ve o yasanın suçu neyse yargılanmak için onu işlerim ki bu akıl dışı zihniyet kendi aralarında beni hapsetmek için yarışsın.” açıklamasında bulundu.

Türk Ermenilerden ortak bildiri

Fransız Parlementosu’nda yarın görüşülecek olan “Ermeni soykırımı inkar yasası” karşı Etyen Mahçupyan ve Ragıp Zarakolu ile birlikte bir bildirge yayımlayan gazeteci Hrant Dink, Avrupa’da Ermeni soykırımının siyasi olarak kullanıldığını söyledi.

Bildirgede, Fransa’da tekrar gündeme taşınan “Ermeni soykırımı inkar yasası”nın soykırımlara karşı mücadele gibi evrensel insan hakları ve sorumlulukları ilkesinden hareket ediyor gözükse de, insan haklarını yaşanabilir kılan temel ilke olan ifade özgürlüğünü ortadan kaldırdığını düşündükleri, hiçbir evrensel sorumluluk iddiasının bir evrensel hakkı ortadan kaldırma pahasına hayata geçirilmesinin kabul edilemeyeceğinin altı çizildi.

Gazeteci Hrant Dink yayınlanan bildirge hakkında Deutsche Welle Türkçe Servisi’ne verdiği röportajda; “Bundan birkaç ay önce bu yasa tasarısı gündeme ilk getirildiği zaman da bir deklarasyon yayınlamıştık. Biz genel olarak ifade özgürlüğü de denilen insan haklarının o büyülü kavramı herşeyin üstünde tutan bir yaklaşım içerisindeyiz. Türkiye’de bu açıdan insanların ifade özgürlüğünü kısıtlayacak ceza maddelerinin hangi konu nedeniyle olursa olsun artık ülkelerin demokrasilerinde yer almaması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

“Avrupa’da Gelenek Haline Geldi”

Ancak Avrupa’da artık bir gelenek haline gelmiş olan Ermeni soykırımını siyasi olarak kullanılmasının doruk noktalara ulaştığını belirten Dink, “Bunu artık yapmasınlar.Yani bu trajediyi, bu tarih siyasetin aracı olarak her kullanıldığında aslında Ermeni halkını bir kez de onlar katlediyorlar. Ermenilerin de artık buna izin vermemesi lazım” diye konuştu.

Dink sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sonuçta bugün Fransa’dakine baktığımızda geçen yıl Almanya’dakine baktığımızda oradaki politikaların Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne karşı olanların geliştirdiği ve bu konuyu da koz olarak kullanmaya çalıştıkları çok açık görünüyor. Seçim malzemesi olarak kullandıkları çok açık görünüyor.”

Fransa’ya Protesto

Dink, tasarının Fransız meclisinden geçmesi halinde Fransa’ya gittiğinde “soykırım vardır” tezini savunmasına rağmen, soykırım olmadığını savunacağını ve hüküm giymeyi göze alacağını söyledi. Gazeteci Hrant Dink, soykırımı inkar tasarısının yasalaşmasının ardından Türkiye’nin de karşı bir hareketle “Cezayir soykırımı” yasasını çıkaracağı yönündeki söylentiler konusunda ise “Fransa yanlış yapıyorsa Türkiye doğrusunu yapsın” diyerek tepkisini dile getirdi.

Rehn: 'Zarar Verir'

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'in sözcüsü Krizstina Nagy, Fransa'da Ermeni soykırımıyla ilgili yasa tasarısının kabul edilmesi halinde, bunun Türkiye ve Ermenistan arasındaki uzlaşma ve diyalog çabalarına zarar vereceğini söyledi. Öte yandan Fransa'nın eski kültür bakanlarından Sosyalist Parti milletvekili Jack Lang, partisinin sunduğu Ermeni soykırımının inkarının suç sayılmasına ilişkin yasa teklifine karşı çıktı.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?