AB 'hedge' fonlara düzenlemede anlaştı

İngiltere'nin itirazları kararı değiştirmedi, krizi derinleştirmekle suçlanan yatırım fonlarının sıkı bir şekilde düzenlenmesine karar verildi.

AB 'hedge' fonlara düzenlemede anlaştı


Brüksel'de bir araya gelen Avrupa Birliği maliye bakanları küresel krizi derinleştirmekle suçlanan yatırım fonlarının (hedge fonlar) faaliyetlerinin sıkı bir şekilde düzenlenmesine karar verdi.

Yazılı bir açıklama yapan maliye bakanları, alternatif yatırım araçlarını "zararlı" olarak görmediklerini, ancak bu araçların mali sistemdeki mevcut riskleri yayma ya da büyütme tehlikesi olduğunu dile getirdi.

Açıklamada mali krizin ardından, mali istikrarsızlık yaratma riski bulunan tüm piyasa oyuncularının denetlenmesi yönünde bir irade ortaya konduğu hatırlatıldı.

Anlaşma ihtiyat fonlarının yüzde 80'ine ev sahipliği yapan İngiltere'nin itirazlarına rağmen kabul edildi.

Londra borsasındaki işlemlerin yarısının ihtiyat fonları işlemlerinden oluşması nedeniyle, İngiltere sıkı düzenlemelerin bunları ülkeden kaçırmasından endişe ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri de bu tür düzenlemelerin hayata geçmesi durumunda, Amerikan ihtiyat fonlarının Londra'yı terk edebileceğinin sinyalini vermişti.

Ancak bu yöndeki karar oy birliği değil oy çokluğu ile alındığından, Londra'nın itirazları etkili olamadı.

Böylece İngiltere'de geçen hafta Liberaller ile koalisyon kurarak iktidara gelen Muhafazakar Parti'nin Maliye Bakanı George Osborne, uluslararası bir platformda ilk yenilgisini almış oldu.

Dün de Avrupa Parlamentosu'ndan destek gören düzenlemelerin şunlar olması bekleniyor:

  • Hedge fonların Avrupa Birliği içinde faaliyet göstermesinin izne tabi tutulması.
  • Bu fonların alabilecekleri borç miktarına sınırlamalar getirilmesi.
  • Özel sermaye (private equity) yatırımcılarının faaliyetlerinin, özellikle de bir şirketten büyük bir hisse satın aldıklarında, şirketin mevcut hissedar ve çalışanlarına yaklaşımlarının düzenlenmesi.
  • Söz konusu işletmelerin çalışanlarına yaptıkları ödemelerin daha sıkı kurallara bağlanması.

Yüksek riskli yatırım fonları ve özel sermaye yatırımları, küresel ekonomik krizin etkilerini derinleştiren aktörler olarak görülüyor.

Yaklaşık 1,5 trilyon dolara hükmeden bu kuruluşların yeterli oranda denetlenmediğinden şikayet ediliyor.

Avrupa Birliği maliye bakanlarının uzlaştığı düzenlemelerin yürürlüğe girmesi için, Avrupa Parlamentosu'nun belirlediği benzer düzenlemelerle uyumlaştırılması gerekiyor.

Bunun da Temmuz ayını bulabileceği belirtiliyor.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 12:07
banner53
YORUM EKLE

banner39