banner39

AB hutbeye bile karışıyor!

Avrupa Birliği Türkiye'yi bu kez hutbe için uyardı. AB Komiserleri, Türkiye'de okunan bir cuma hutbesinin "endişe yarattığını" iletti. AB, 11 Mart'ta Diyanet İşleri Başkanlığı'nın camilerde okuttuğu hutbede geçen "Allah katında tek dinin İslam olduğu" ifa

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AB hutbeye bile karışıyor!

Brüksel’de devlet ve hükümet başkanları zirvesinde bir araya gelen AB liderleri reformlar ve uyum protokolüne imza konusunda baskıyı artırıyor. Brüksel’deki AB ilgilileri, Ankara’dan insan hakları, ifade özgürlüğü ve Kıbrıs konularında yeni adımlar beklerken, 11 Mart günü camilerde okunan hutbe nedeniyle de rahatsızlığını belirtti. AB çevrelerinde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sözkonusu cuma hutbesinde, 'dini ayrımcılığın teşvik ettiği' iddiası dile getiriliyor. Dönem Başkanı Lüksemburg’un Ankara’dan uyum protokolünün bir an önce imzalamasını istediği belirtilirken; dini azınlıkların durumu, polisin aşırı güç kullanımı gibi konularda da rahatsızlığın dile getirildiği ifade ediliyor. 6 Mart’taki Dünya Kadınlar Günü gösterilerinde Türk polisinin kullandığı ölçüsüz şiddet de, uygulamada eksikliklerin olduğunun bir göstergesi olarak yorumlandı. Juncker’in danışmanları dini azınlıkların hakları konusunda hala çözüm üretilemediğine dikkat çekti.

Hutbe rahatsızlığı

Birliğin, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 11 Mart’ta yayınladığı Haçlı seferlerinden ve misyonerlik faaliyetlerinden bahseden hutbesinden rahatsız olduğu da belirtiliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 11 Mart’ta camilerde okuttuğu, 'Allah katında tek dinin İslam olduğu' belirtilen cuma hutbesinde, ‘misyonerlik çalışmalarına’ gönderme yapılarak, 'Özellikle etnik ayrımcılıktan, mezhep farklılıklarından, yaşanan bazı ekonomik ve siyasî sıkıntılardan ve hatta deprem, sel, kıtlık ve benzeri âfetlerden yararlanarak, çocuklarımızın ve gençlerimizin imanını çalmaya çalışmaktadırlar. Bu faaliyetlerinde, özellikle dinî bilgisi zayıf, ailesi veya çevresiyle çeşitli sorunlar yaşayan insanlarımız, bu tür odakların öncelikli hedefleri olmaktadır' denilmekteydi. Ayrıca Başbakan’ın kendisiyle ilgili yayınlanan karikatürlere dava açmasının da yakından izlendiği ifade ediliyor. Türkiye’nin rehavete kapıldığına dair yorumların Türk basınından kaynaklandığı yönündeki değerlendirmeye katılmayan Brüksel’deki kaynaklar, Türkiye’ye bu yöndeki ilk eleştirinin, Lüksemburglu Bakan Nicola Schimit tarafından dile getirildiğini hatırlatıyor.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?