Ab-ı Hayat İstanbul Suları ve Su Kültürü

İstanbul Kültür Başkenti kapsamında Ab-ı Hayat İstanbul suları ve Su Kültürü sergisi düzenleniyor.

Ab-ı Hayat İstanbul Suları ve Su Kültürü


Ömer Faruk Akari / Dünya Bülteni

İstanbul Kültür Başkenti 2010 projeleri olarak Adell Armatür ve TİEM’in Ab-ı Hayat İstanbul suları ve Su Kültürü adlı bir ortak sergisi düzenliyor.

Su bütün dinlerde, kültürlerde kutsal kabul edilir. Su hayatın vazgeçilmez bir kaynağıdır. Tarih boyunca çeşmeler, sebiller, hamamlar, şadırvanlar, sarnıçlar, ayazmalar, suyolları ve su kemerleri bu kültürün eserleri olarak ortaya çıkmış.

İstanbul yüzyıllar boyunca bir su kenti ve su medeniyetinin beşiği olmuş. Kutsal suyun geçtiği her yapıda, su kültürüyle ilgili eserler mevcuttur. Buna binaen İstanbul Kültür Başkenti 2010 projeleri olarak Adell Armatür ve TİEM’in Ab-ı Hayat İstanbul suları ve Su Kültürü adlı bir ortak sergisi düzenliyor. Sergi 15 Mayısta başlayarak 15 Haziran tarihine kadar devam edecek.

Sultanahmet’te Türk ve İslâm Eserleri Müzesinde izleyicilerle buluşacak. Adell koleksiyonundaki tarihi muslukların yanı sıra; ibrikler, maşrapalar, şifa tasları, mataralar, hamam eşyaları, işlemeli bez havlular, çeşme gravürleri, kartpostallar gibi efemeralar ve TİEM’den suyolları haritaları, çeşme kitabeleri gibi son derece nadir eserler sergilenecek.

 
 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 10:27
banner53
YORUM EKLE

banner39