AB ikiye mi bölünüyor tartışmaları büyüdü

Yunanistan'da ekonomik krizin yarattığı buhran ve Euro'nun son bir yıl içerisinde en düşük seviyelere gerilemesi AB ülkelerini düşündürüyor.

AB ikiye mi bölünüyor tartışmaları büyüdü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Euro, dolar karşısında Şubat 2009’dan beri en düşük seviyeye geriledi, piyasalar gerildi. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı piyasalarda borsa endekslerinde önceki gün başlayan kayıplar sürüyor. Euro Bölgesi’nin ortak para birimi dolar karşısında 15 ayın en düşük değeri olan 1.29’un da altına inmesi, yatırımcıları yeni bir arayış içerisine çekti. Öte yandan, Yunanistan gibi bir krize girebileceğinden endişe duyan İspanya’da borçlanma faizi ciddi oranda arttı.

Özellikle birlik içinde Yunanistan’a mali yardım ve Yunanistan’ın ortak para birliği Euro dışına çıkarılması konusunda birlik ikiye bölünmüş durumda.

Avrupa Birliği ve IMF’nin Yunanistan’ı kurtarmak için ortaklaşa oluşturduğu destek paketine en büyük katkıyı sağlamayı taahhüt eden Almanya’da halkın büyük kısmı bu yardıma karşı. Öyle ki, Alman gazetelerinden Bild, geçtiğimiz hafta yaptığı haberde ”Yunanistan'da kriz falan yok, halk kafelerde oturmuş güneşleniyor” ifadesini kullandı.
 

İLGİLİ ANALİZ: AB'DE KESKİN VİRAJ

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2010, 18:31
banner53
YORUM EKLE

banner39