banner39

AB: İran'ı engellemek imkansız

AB yetkilileri, İran'la ilişkilerin değerlendirildiği ve medyaya sızdırdığı gizli belgenin varlığını doğruladılar.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AB: İran'ı engellemek imkansız
AB'nin, İran'ın bir aşamada nükleer bomba yapmasına yetecek zenginleştirilmiş uranyum üretmesinin mümkün olduğunu ve bunu önleme yolundaki müzakerelerin de fayda etmeyeceğini kabul ettiği ortaya çıktı.

Avrupalı yetkililer, İran'la ilişkilerin değerlendirildiği ve Financial Times gazetesinin bugünkü sayısında sızdırdığı gizli belgenin varlığını doğruladılar.

Ancak aynı yetkililer, Avrupa Birliği'nin bir yandan BM yaptırımlarını uygulamaya devam ederken, bir yandan da nükleer programının barışçıl amaçlı olduğunu iddia eden İran'la bu konuda bir şekilde temas kurmanın yollarını aramaya devam edeceğinin de altını çizdiler.

AB yetkilileri BBC'ye yaptıkları açıklamada, İran'la ilişkilerin değerlendirildiği belgenin, AB dış ilişkilerden sorumlu komisyon üyesi Javier Solana'nın bürosunca hazırlandığını ve dün AB'ye 27 ülkenin dışişleri bakanları tarafından kapalı kapılar ardında tartışıldığını anlattılar.

Belge, İran'ın bir aşamada, nükleer programı için gereken uranyumu zenginleştirme yoluna gitmesinin beklenebileceği görüşünü ortaya koyuyor.

Belgede ayrıca "İranlılar, programlarını kendi istedikleri şekilde yürütmüşlerdir, çalışmalarını sınırlayan unsur ise BM yaptırımları ya da Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndan ziyade teknik aksaklıklardır" ifadesine yer veriliyor.

AB şimdi BM yaptırımlarını uygulama yolunda ilerliyor. Solana da İran'la diyalog yolunun açık ancak fazla geniş olmadığını kabul etti.

Bununla beraber Avrupalı yetkililer tüm diplomasi yollarının tükenmediğine dikkat çekiyor, İran'a yönelik havuç - sopa yaklaşımını güçlendirecek yollar arıyorlar.

Bir yetkilinin ifadesiyle, nihayetinde, bahsi geçen belgede "bu durum tersine çevrilemez" şeklinde bir görüşe yer verilmiş değil.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?