banner39

AB: İran'la yeniden görüşebiliriz

AB Dönem Başkanı Almanya, nükleer müzakerelerin yeniden başlatılması için İran'ın önerilerini inceleyeceklerini bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AB: İran'la yeniden görüşebiliriz

Almanya'nın Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, nükleer müzakerelerin yeniden başlatılması için İran'ın önerilerini inceleyeceklerini söyledi.


Steinmeier, AB dışişleri bakanlarını buluşturan Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi (GİDİK) toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyinin İran'a yaptırımları içeren 1737 sayılı kararının uygulanması konusunda İspanya ve İngiltere arasında uzlaşma sağlandığını bildirdi.
 
İspanya, İran'a yaptırım kararını uygulamaya "yetkili otoriteler" arasında İngiltere idaresindeki Cebelitarık'ın sayılmasına itiraz ediyordu. Almanya'da düzenlenen 43. Münih Güvenlik Konferansında İran'ın nükleer başmüzakerecisi Ali Laricani ile görüşen AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ise "Gerçekçi olmaya devam ediyorum. Diyaloğu sürdürmek istiyoruz. İran ne yapması gerektiğinin farkında" dedi.

Bugünkü toplantıda AB dışişleri bakanlarını bilgilendirmesi beklenen Solana, Larcani'yle görüşmesinin "iyi ve yapıcı" geçtiğini, fakat neler konuştuklarını aktaramayacağını ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?