banner39

AB kapatmaya karşı tutumunu belgeledi

Avrupa Birliği, Türkiye'deki kapatma davasına karşı tutumunu belgeleyerek gönderecek.

Arşiv 26.05.2008, 18:29 26.05.2008, 18:54
AB kapatmaya karşı tutumunu belgeledi


AB dışişleri bakanlarını buluşturan Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi'nde, yarın Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın katılımıyla toplanacak Türkiye-AB Ortaklık Konseyi için AB ortak tutum belgesi tartışılmadan onaylandı.

Türkiye-AB ilişkilerinde en yüksek karar organı olan Ortaklık Konseyi'nde Türk tarafına sunulacak belgede siyasi partilere açılan kapatma davalarının yakından izlendiği belirtilerek, "AB, bu davaların sonucunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına ve Avrupa Konsey Venedik Komisyonu'nun belirlediği ilkelere uyumlu olacağına güven duyar" deniliyor.

Türkiye'deki tüm siyasi aktörlere, görüş ayrılıklarının "tüm vatandaşların temel özgürlüklerine, anayasaya ve demokratik laikliğe saygı göstererek diyalog ve uzlaşma ruhu içinde çözmeleri" çağrısı yapılan belgede, yargı konusunda şu görüşlere yer veriliyor:

"AB tarafsız, bağımsız, güvenilir, şeffaf ve hızlı çalışan yargı sisteminin hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesinde ve AB müktesebatının düzgün uygulanmasında son derece önemli ve hayati koşul olduğunu Türkiye'ye hatırlatır.

Yargı reformu için kapsamlı strateji hazırlığında (Türkiye tarafından) bazı adımların atıldığını AB not eder. Bu kapsamda özellikle yargının tarafsızlığını, bağımsızlığını ve etkinliğini ve hızlı çalışmasını güçlendirmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Böylece halkın yargıya güveni artacaktır."

REFORMALARINI YAVAŞLAMASI

Bu kapsamda bölge temyiz mahkemeleriyle (bölge adliye mahkemeleri) ilgili planların biran önce uygulamaya sokulması istenen AB ortak tutum belgesinde, hakim ve savcılara Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve AİHM kararları konusunda eğitimin artarak sürdürülmesi talep ediliyor.

Siyasi reformların yavaşlamasından üzüntü duyulduğu kaydedilen belgede, "AB, hükümetin anayasayı değiştirme niyetini not eder. Türk anayasa hukukunun Avrupa standartlarını bütünüyle kucaklayabilmesi için bu (anayasa değişikliği) çok önemli bir fırsat sunmaktadır" deniliyor.

AB ortak tutum belgesinde makro ekonomik istikrar yolunda Türkiye'nin geçen yıl önemli yeni kazanımlar sağlaması, borç dinamiklerini iyileştirmesi, ihtiyatlı ve sıkı politikalarla mali konsolidasyonu sürdürmesi, mali şeffaflığı artırması, sosyal güvenlik reformunu geçirmesi, özelleştirmelerle ve mali disiplinle yatırım iklimini iyileştirmesi övülse de cari açıktaki hızlı yükselişin "yakından izlenerek acil önlemlere hazırlıklı olunması" uyarısı yapılıyor.

AB'nin Ortaklık Konseyi belgesinde, Slovenya dönem başkanlığı sırasında açılması beklenen Şirketler Hukuku ve Fikri Mülkiyet Hukuku fasıllarında Türkiye'nin tutum belgelerini sunmasının ardından AB'nin ortak tutum belgelerini hazırlamayı sürdürdüğü ifade ediliyor.

Fransa'nın daha önce AB belgelerine girmemesi için çalıştığı "katılım" ve "üyelik" ifadelerine ortak tutum belgesinde birkaç kez yer veriliyor.

12 Eylül 1963 tarihli Ankara Anlaşması'nın 23'üncü maddesi uyarınca kurulan ve kararların oybirliğiyle alınabildiği Ortaklık Konseyi, Türkiye ve AB üyesi ülkeler, AB Komisyonu ve AB Konseyi temsilcilerinin katılımıyla toplanıyor. Ortaklık Konseyi'nde Türkiye'nin ve AB'nin birer oy hakkı bulunuyor.

Bu arada, AB üyesi ülkeler, Rusya ile geçen yıl sona eren Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması'nın yenilenmesi için AB Komisyonu'na müzakereleri yürütme yetkisi verdi.

RUSYA İLE ORTAKLIK ANLAŞMASI

AB dönem başkanı Slovenya'dan yapılan açıklamada, AB dışişleri bakanlarının onay verdiği Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması'nın 26-27 Haziran'da Sibirya'da toplanacak AB-Rusya zirvesi için iyi bir temel oluşturduğu belirtildi.

Rusya'nın Druzba (Dostluk) boru hattından ülkedeki tek rafineriye petrol akışını yeniden başlatmasını isteyen Litvanya, teknik gerekçeler ileri sürerek AB-Rusya Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması'nı bir süredir engelliyordu.

Enerji, ticaret, eğitim, kültür ve güvenlik işbirliğini kapsayan AB-Rusya müzakerelerini geçen yıl kilitleyen Polonya, Rusya'nın uyguladığı et ithalatı yasağını bu yıl başında kaldırması üzerine tutumunu değiştirmişti.

Kaynak: Ajanslar


 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?