banner15

AB, KKTC ile ticareti görüşecek

AB dışişleri bakanlarını buluşturan Genel İşler Konseyi'nde KKTC ile ticaret için çalışmaların gecikmeksizin başlatılması kararı alınacak.

AB, KKTC ile ticareti görüşecek

Dışişleri bakanları, bir önceki Genel İşler Konseyi'nde (11 Aralık 2006) uzlaşmaya varıldığı şekilde doğrudan ticaret konusundaki kararı tartışmadan onaylayacaklar. KKTC ile ticaret için çalışmaların başlatılması yönündeki kararın ardından AB Dönem Başkanı Almanya'nın Ada'daki taraflarla ve üye ülkelerle fikir alışverişine girerek önerisini hazırlaması bekleniyor.

Diplomatik kaynaklar, KKTC ile doğrudan ticarete karşı olan Rum kesiminin bu aşamada "doğrudan ticareti kendi topraklarından yapılacak dolaylı ticarete çevirmek için" çaba göstereceğini belirtiyorlar.

KKTC ise Magosa Limanı'nın ve daha önemli olan Ercan Havaalanı'nın doğrudan ticaret için kullanıma açılmasını talep ediyor. AB Genel İşler Konseyi'nde tartışılacak konular arasında İran'ın nükleer programı, Orta Doğu barış süreci, Somali, Sudan'ın Darfur bölgesindeki kriz ve dış enerji politikası bulunuyor. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48