banner39

AB, krizin pençesindeki Belorus'a el uzattı

AB genel sekreteri Javier Solano, Belorus'a ekonomik krizin etkilerinden kurtulmak için yardım sözü verdi

Arşiv 21.02.2009, 11:14 21.02.2009, 11:15
AB, krizin pençesindeki Belorus'a el uzattı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

Solano, Minsk'te yaptığı görüşmelere muhalefet ile bir araya gelerek başladı. Görüşmeğe katılan eski başkan adaylarından Aleksandr Milinkeviç, kriz döneminde Belorus'un batı ülkeleri ile iş birliği yapmasının önemini vurguladı.

Solano, Belorus devlet başkanı Aleksandr Lukaşenko ile görüşerek krizin Belorus üzerindeki etkilerini konuştu. Belorus'a yardım sözü veren AB temsilcisi kesin rakamlar dile getirmemesine rağmen, söz konusu yardımın tahminen 600 milyon euro olabileceği iddia ediliyor.

Belorus lideri geçen hafta yaptığı açıklamada da İMF'den kredi aldıklarını ve şartların Rusya'dan aldıkları krediden daha iyi olduğunu ifade etmişti.Batı ülkelerinden ve teşkilatlarından kredi almalarının kendileri açısından daha uygun olduğunu da dile getiren Belarus`tan AB`nin de bazı taleplerde bulunduğu iddia ediliyor. Basına uygulanan sansürün kaldırılması, Avrupa parlamentosunda muhalefet temsilcisinin de yer alması, muhaliflerin takip edilmesine son verilmesi, demokratikleşme yolunda gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gibi bazı başlıklar, AB`nin talep listesinde bulunuyor.

Öte yandan, Belorus yönetiminin bu doğrultuda bir istekte bulunmamasına rağmen Avrupa ülkelerinin yardım vermesi, Rusya etkisinin kırılması çabalarının  bir örneği olarak değerlendiriliyor. Avrupa parlamentosundan yapılan bir açıklamada, Rusya'nın Belorus'a yardım edemeyeceği ve AB ülkelerinin mali destek sağlayarak bu ülkenin Avrupa ailesine geri dönmesini sağlayacakları ifade edilmişti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?