AB-Latin Amerika ve Karayipler Zirvesi başladı

Zirveye AB'ye aday ülke olarak katılan Türkiye'yi başbakan Erdoğan temsil ediyor

AB-Latin Amerika ve Karayipler Zirvesi başladı


AB dönem başkanı İspanya'nın ev sahipliğinde düzenlenen 6. AB-Latin Amerika ve Karayipler Zirvesi başladı.

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, zirveye katılan 60 ülkenin temsilcilerini zirvenin yapıldığı salonun girişinde karşıladı.

AB'ye aday ülke sıfatıyla davetli olan Türkiye'yi temsilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı zirveye birçok ülkenin liderleri farklı sebeplerle katılmıyor.

Katılmayanlar arasında Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica, İngiltere Başbakanı David Cameron ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi bulunuyor.

Honduras'ın yeni seçilen Devlet Başkanı Porfirio Lobo ise bazı Latin Amerika ülkelerinin protestosundan dolayı zirvenin bugünkü bölümüne katılmıyor.

GÜNDEMDE KRİZ VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VAR

AB, Latin Amerika ve Karayipler ülkelerinden gelen liderlerin, bugünkü toplantılarda öncelikli olarak küresel ekonomik kriz ve iklim değişikliğiyle mücadele konularını ele alması beklenirken, ayrıca ekonomik ve siyasi anlamda ilişkilerin karşılıklı olarak geliştirilmesi gündemde olacak.

Bu arada, zirvede dün yapılan görüşmelerde, MERCOSUR (Brezilya, Paraguay, Arjantin ve Uruguay'ın tam üye olduğu Güney Ortak Pazarı) ile AB arasında 2004 yılında askıya alınan Serbest Ticaret Anlaşması ile ilgili müzakerelerin yeniden başlatılmasına karar verildi.

Ancak Fransa'nın başını çektiği 9 AB ülkesi, MERCOSUR ile yapılacak olası serbest ticaret ortaklığının AB tarım sektörüne ciddi zarar verebileceği yönünde çekincelerinin olduğunu dile getirdiler. Ayrıca, AB ülkeleri, Meksika'nın organize suç örgütleri ve uyuşturuca karşı mücadelesine destek verme vaadinde bulundu.

Zirveye AB adına İspanya Başbakanı Zapatero, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Durao Barroso, Latin Amerika adına da Peru Devlet Başkanı Alan Garcia ve Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner başkanlık ediyor.

Kaynak: AA 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 13:47
banner53
YORUM EKLE

banner39