AB-Latin Amerika ve Karayipler Zirvesi'nde anlaşma

AB-Latin Amerika ve Karayipler zirvesinde ikili ticaretin güçlendirilmesi hususunda anlaşmaya varıldı.

AB-Latin Amerika ve Karayipler Zirvesi'nde anlaşma


AB dönem başkanlığını yürüten İspanya'nın evsahipliğinde düzenlenen 6. AB-Latin Amerika ve Karayipler (UE-ALC) zirvesinde ikili ticaretin güçlendirilmesi hususunda anlaşmaya varıldı.

UE-ALC'ye katılan 60 ülkenin devlet ve hükümet başkanları düzeyinde bugün yapılan toplantının sonunda, AB'nin Kolombiya, Peru, Orta Amerika ve MERCOSUR (Brezilya, Paraguay, Arjantin ve Uruguay'ın tam üyesi olduğu Güney Ortak Pazarı) ile ticaretini günlendirmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

Zirvenin sonunda düzenlenen basın toplantısında konuşan AB Başkanı Herman van Rompuy, AB ve Latin Amerika'nın dünyada büyük bir güç olması için elinden gelen tüm çabayı göstermesi gerektiğini vurguladı. Rompuy, "Gerçek stratejik ortaklıklar kurabilmek için fırsatları değerlendirmek zorundayız" dedi.

Zirvenin "başarılı sonuçlandığını" kaydeden AB Başkanı, şöyle konuştu:

"Toplamda 1 milyardan fazla nüfusun temsilcileri bugün burada toplandı. Bu, BM'nin üçte birine denk gelir ve ekonomik anlamda anlamlı bir rakamdır. Dünya değişiyor ve ilişkilerimiz buna uyum sağlamalı. Stratejik ortaklıklarımızı yeniden belirlemeli ve işbirliklerimizi güçlendirmeliyiz. İklim değişikliğine, terörizme, uyuşturucu kaçakçılığına ve toplumumuzun temellerini tehdit eden unsurlara karşı mücadele ederek, gücümüzü en yüksek düzeye çıkarmak için gerekli olan her şeyi yapmalıyız. Bu ekonomik krizden çıkacağız bundan eminim."

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero da ekonomik krize karşı mücadelede finans sisteminin değiştirilmesinin bir zaruret olduğu konusunda herkesin hemfikir olduğunu belirtti.

Zapatero, "Her geçen gün aramızda daha fazla işbirliği yapıp, korkusuz ve adil bir şekilde sınırlarımızı açarsak daha çok özgürlük, egemenlik ve kalkınma elde edeceğiz" dedi.

Latin Amerika adına yapılan konuşmalarda da Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, "dünyada güvenlik, düzen ve barışı sağlamak için AB ve Latin Amerika'nın önünde büyük zorluk olduğunu" söylerken, Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, "sadece finasman değil, siyasi düzeni de sağlamak için en uygun yöntemin çok taraflılık olduğuna" vurgu yaptı.

Öte yandan, AB, Latin Amerika ülkelerinde altyapıya yönelik çalışmaları desteklemek için 125 milyon avroluk bağışta bulunmayı taahhüt etti, sivil toplum örgütleri arasında karşılıklı işbirliğinin artırılması için "EoroLat" vakfının kurulmasını teşvik kararı aldı.

Madrid'de yarın yapılacak AB-Orta Amerika toplantısıyla 6. AB-Latin Amerika ve Karayipler zirvesi sona erecek. 7. zirvenin, iki yıl sonra Şili'de düzenlenmesi öngörülüyor.

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 07:33
banner53
YORUM EKLE

banner39