banner39

AB liderleri çözümü buldu

Yunanistan'la borç krizi dalgası sonrasında Avrupa Birliği'nin (AB) dün Brüksel'de gerçekleştirilen liderler zirvesinden karar çıktı.

Arşiv 18.06.2010, 11:09 18.06.2010, 16:41
AB liderleri çözümü buldu

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan'la başlayıp ucu İspanya'ya kadar uzanan borç krizi dalgası sonrasında Avrupa Birliği'nin (AB) dün Brüksel'de gerçekleştirilen liderler zirvesinde bundan sonra bütçe açığı sınırını aşana "ceza" uygulaması gündeme geldi.

AB Başkanı Herman Van Rompuy üye ülkeleri yeni bir borç krizi ile karşı karşıya kalmamaları için bütçe kurallarını yeniden düzenlemeye çağırırken, diğer AB liderleri de birliğin bütçe kurallarına uymayanların ceza ödeyeceklerini söyledi. Alınan kararlar çerçevesinde her ülke bütçe açığını her yıl yüzde 0,5 oranında azaltarak hedef bütçe açığı oranını tutturmaya çalışacak. Tutturamayanlara ise ceza verilecek. Ülkelere krizde oluşturulan parasal yardım mekanizmaları 3 yıl sonra kaldırılacak. Zirvede çok tartışılan küresel bankacılık vergisi de gündeme geldi.

Daha sıkı ve birlik üyeleriyle ortak bir mali düzenlemeyi amaçlayan reformlar konusunda işi son dakikaya bırakmak istemeyen Avrupa Merkez Bankası ve AB Komisyonu da böylece ekim ayındaki AB zirvesi öncesinde mali düzenlemelere ilişkin ilk çerçeveyi çıkarmış oldu.

İlgili reformların detaylı olarak 30 Haziran'da açıklanması, reform teklifinin ise Ekim'deki zirvede görşülmek üzere eylül ayına kadar verilmesi bekleniyor. Avrupa Merkez Bankası'nın tahminlerine göre Euro Bölgesi'ndeki bankalar bu yıl ve gelecek sene toplam 195 milyar euroluk batık kredi sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Daha da kötüsü bu bankalar şu an aşırı borçlu olan İspanya, Portekiz, Yunanistan ve İrlanda gibi ülkelerin tahvillerini yüklü biçimde elinde bulunduruyor.

Fransız bankaların elinde bu ülkelere ait 493 milyar dolarlık, Alman bankalarının ise 465 milyar dolarlık tahvil var. Dolayısıyla AB'nin mali düzenlemelerde reforma gitmesi bu riskler karşısında kaçınılmaz görünüyor.
 

İSPANYA RAHATLATTI

Öte yandan beklenildiğinin aksine İspanya zirvenin gündemine oturmadı. Ancak liderler İspanya için mayıs ayında Yunanistan için yapılan gibi bir kurtarma paketinin gündemlerinde olmadığına açıklık getirerek yatırımcıların yüreğine su serpti. Son olarak dün İspanya'nın 10 ila 30 yıl vadeli tahvil satışlarının da başarıyla sonuçlanması moral verdi. 3 milyar euro değerinde 10 yıllık tahvil satışı gerçekleştiren İspanya, 30 yıllık tahvillerinden de 479 milyon euro civarında sattı. Üstelik bu satış iflas riskine işaret eden İspanyol tahvilleri ile gösterge Alman tahvilleri (Bund) arasındaki spread farkının 233 baz puan ile euro tarihinin en yüksek seviyesine çıkmasına rağmen gerçekleştirildi. Borçlanmaya gelen yoğun talep ise euroya değer kazandırdı. Euro dolar karşısında 1,2383 seviyesi ile 28 Mayıs'tan bu yanaki en yüksek seviyesini gördü.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?