banner39

AB liderlerinin borç zirvesi

AB devlet ve hükümet başkanları, Yunanistan'ın ardından Macaristan, Portekiz ve İspanya'yı etkisi altına alan borç krizine karşı önlem almak için yarın Brüksel'de toplanacak.

Arşiv 16.06.2010, 20:04 16.06.2010, 20:04
AB liderlerinin borç zirvesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB devlet ve hükümet başkanları, Yunanistan’ın ardından Macaristan, Portekiz ve İspanya’yı etkisi altına alan borç krizine karşı önlem almak için yarın Brüksel’de toplanacak.

Zirvede Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, AB ve Avro Bölgesi’nin ekonomi yönetiminde Brüksel’in belirleyici olmasını öngören "ekonomi hükümeti" önerisi tartışılacak.

Avro Bölgesi’ne ayrı bir sekreterya isteyen Fransa’nın aksine tüm AB üyelerinin dahil olacağı bir yapılanmadan yana olan Almanya’nın isteği yönünde şekillenen ekonomi hükümeti, yüksek bütçe açığıyla AB’nin istikrar kurallarını ihlal etmekte ısrarlı davranan üye ülkelerin oy hakkından mahrum bırakılması dahil ağır yaptırımlar uygulanmasını, AB’ye üye ülkelerin bütçeleri üzerinde söz hakkı tanınmasını ve gerektiğinde Avro Bölgesi’nin AB’den ayrı toplanarak karar alabilme esnekliğine sahip olmasını öngörüyor.

Geleneksel olarak egemenliğini Brüksel’e devretmeye soğuk bakan İngiltere’nin, Londra’nın küresel finans sistemindeki ağırlığını tehlikeye atacak şekilde, ekonomi yönetiminde AB’ye söz hakkı tanıması beklenmiyor.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un Yunanistan örneğinin tekrarlamaması için üye ülkelerin hazırladıkları bütçe taslaklarını diğer ülkelerin önünde savunması teklifine İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, "İngiliz bütçesi İngiliz parlamentosuna sunulur" diyerek karşı çıkmıştı.

İflas sınırına dayanan Yunanistan’ı kurtarmak için, 30 milyar avrosu IMF’den gelecek şekilde 110 milyar avroluk paket hazırlayan AB, borç krizinin yayılma belirtileri göstermesi üzerine Avro Bölgesi’nde mali istikrarı korumak için 500 milyar avroluk güvence fonuna onay vererek, IMF’den de buna 250 milyar avroluk katkı beklediğini bildirmişti.

İngiltere, Avro Bölgesi’ne dahil olmayan Polonya ve İsveç’in de desteğini alan güvence fonuna katılmama kararı almıştı.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?