banner39

AB Liderlerinin Gündemi Küreselleşme

AB üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları bugün İngiltere'de toplandı. İki gün sürecek gayriresmi zirvede ağırlıklı olarak küreselleşme ve birliğin iç sorunları tartışılacak. Almanya ve Fransa'nın, "neo-liberal Anglo-Sakson ekonomik modelinin day

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AB Liderlerinin Gündemi Küreselleşme

Avrupa Birliği liderleri, bugün birliğin ekonomik geleceğini tartışmak üzere İngiltere'de biraraya geldi. Dönem başkanı İngiltere'nin davetlisi olan 25 üye ülkenin liderlerinin yanısıra, aday ülkelerden Türkiye ve Hırvatistan'ın başbakanları da toplantıda hazır bulunacak. İngiltere'nin umudu, Londra yakınlarındaki Hampton Court Sarayı'nda düzenlenen gayri resmi zirve toplantısında, liderleri Avrupa'nın ekonomik yönü konusunda ortak bir paydada buluşturmak. Toplantıyı düzenleyen İngiltere Başbakanı Tony Blair, dün Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, küreselleşmenin etkilerine ayak uydurmak için AB'nin acil eyleme geçmesi gereken öncelikli altı alan olduğunu ve zirvede bunların ayrıntılı olarak tartışılacağını söyledi. Toplantıda Türkiye'yi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan temsil ediyor.

Rekabetçilik arayışı

İngiltere, yüksek seyreden işsizlik oranları ve yaşlanan nüfusu başlıca sorunlar arasında gösteriyor. Buna çözüm olarak sunulan bir öneri, işgücü pazarında esneklik sağlanması yani çalışanları işe alıp çıkarmanın kolaylaştırılması. Ancak buna destek bulunması zor görülüyor. Küreselleşme başlığı altında, cömert tarım teşviklerinden vazgeçilmesi de en tartışmalı konulardan birisi. Varolan sistemden en fazla yararlanan ülke olan Fransa özellikle bu alandaki önerilere şiddetle karşı çıkıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac zirve öncesinde Financial Times gazetesi için kaleme aldığı makalede, "Fransa Avrupa'nın sadece bir serbest ticaret alanı haline gelmesine asla izin vermeyecektir. Biz kökleri dayanışma içinde derine inen siyasi ve sosyal bir Avrupa istiyoruz." dedi. Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in de sosyal devlete vurguda Chirac'a destek vermesi ve bazı gözlemcilerce "neo-liberal Anglo-Sakson ekonomik modelinin dayatılması" olarak değerlendirilen önerilere mesafeli durması bekleniyor. Aslında Blair, daveti yaparken, Almanya Başbakanı olarak karşısında görüşlerine daha yakın çizgideki Angela Merkel'i bulmayı bekliyordu. Ancak Almanya'daki genel seçim ardından hükümet kurma çalışmalarının uzaması nedeniyle Başbakan hala resmen Gerhard Schröder. Fakat liderlerin en azından bazı somut öneriler üzerinde uzlaşması umuluyor. Bunun başında, işsizlere yeni beceriler kazandıracak eğitimler verilmesi için milyonlarca euro kaynak sağlayacak bir fon oluşturulması geliyor.

Bütçe ve anayasa çözüm bekliyor

Bazı Avrupa milletvekilleri ise, Blair'in bu konular yerine Avrupa Birliği bütçesi ile reddedilen AB anayasa taslağı üzerinde yoğunlaşması gerektiği görüşündeler. Blair, dün 2007 - 2013 bütçesi üzerinde İngiltere'nin dönem başkanlığının sona ereceği Aralık ayına dek bir anlaşmaya varılması için elinden geleni yapacağını belirtti. Blair ayrıca paranın nereye harcanacağı konusunda bir plan olmadan bütçe üzerinde çalışmanın da anlamı olmadığını savundu. Tony Blair Avrupa hükümetleri vatandaşlarına küreselleşme, terörle mücadele, küresel ısınma ve göçmenlik konularında adım atabildiğini gösterirse, Avrupa'nın yeniden birlik ruhuna dönmesi yolunda bir başlangıç yapılmış olacağını savunuyor. Blair, üyelerin toplantıda Avrupa Komisyonu'nca hazırlanan ve rekabet açısından Çin ve Hindistan gibi ekonomilerin birliğin karşısına çıkarabileceği güçlükleri ortaya koyduğunu söylediği raporu onaylamasını istiyor. Avrupa'nın dünya ticaretindeki payı azalırken, Hindistan ve Çin'in payları yüksek teknoloji ürünleri de dahil, her alanda artıyor. Blair, zirvede yeni bir terörle mücadele stratejisi için önerilerini de açıklayacak. Bu önerilerin Aralık'ta üyelerin onayına sunulması bekleniyor.


 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?