banner39

AB müzakereleri askıya alıyor

Avrupa Birliği'nden şok karar. 8 fasılda müzakerelerin durdurulması istendi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AB müzakereleri askıya alıyor

AB Komisyonu'nun iç toplantısında, Genişlemeden Sorumlu Komiser Olli Rehn'in Türkiye'nin Kıbrıs Rum kesimine limanlarını açmaması durumunda, 35 müzakere başlığından Gümrük Birliği ile ilgili 8 başlığının dondurulması (askıya alınmasını) önerdiği öğrenildi.

Avrupa Komisyonu özel kalem müdürleri (chef de cabinet-bölüm şefleri) Brüksel’de Komisyon’un Kıbrıs konusunda yapacağı tavsiyeyi belirlemek amacıyla toplandı.

ABHaber'in edindiği bilgilere göre, Rehn'in kabinesi Türkiye'nin limanlarını açmaması durumunda yalnızca 8 müzakere başlığının dondurulması, diğer başlıklarda ise müzakerelerin sürmesini önerdi. Rehn'in önerisine göre diğer müzakere başlıkları da, Türkiye'nin limanlarını açmaması durumunda kapatılmayacak.

Özel kalem müdürleri ayrıca Kıbrıs'taki tarafları soruna BM nezdinde kapsamlı çözüm bulmaları çağrısının da yapılmasını kararlaştırdı.

Barroso başkanlığında 29 kasım'da haftalık olağan toplantısını yapacak Avrupa Komisyonu üyeleri özel kalem müdürleri uzlaşısını ele aldıktan sonra onaylamaları bekleniyor.

Komisyonun tavsiyesi daha sonra 11 aralık'ta Brüksel'de toplanacak AB Dışişleri Bakanları Konseyi'nde görüşelecek. ABHaber'e ulaşan bilgilere göre AB üyesi ülkelerin bu toplantıda uzlaşıya varmaları şansı yüzde 50.11 Aralık toplantısında uzlaşı sağlanamaması durumunda 14-15 aralık'taki AB liderleri zirvesinde soruna çözüm bulunmaya çalışılacak.

Olli Rehn, daha önce yaptığı konuşmalarda, limanların açılmaması nedeniyle Türkiye ile müzakere sürecinin genelinin olumsuz etkileneceğini ve ilgili fasıllarda müzakerelerin duracağını belirterek, böyle bir öneri yapılacağının işaretini vermişti.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?