banner39

AB ortak belgesine onay

AB Daimi Temsilciler Komitesi AB ortak tutum belgesini onayladı.

Arşiv 21.05.2008, 22:59 21.05.2008, 22:59
AB ortak belgesine onay

Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER), gelecek hafta toplanacak Türkiye-AB Ortaklık Konseyi için AB ortak tutum belgesini onayladı.

Türkiye'yi, Dısişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın temsil edeceği 27 Mayıs Salı günü yapılacak Ortaklık Konseyi'nde, AB'nin istekleri arasında, reformların hızlandırılması, Ek Protokol yükümlülüklerinin yerine getirilmesi, sivil-asker ilişkilerinin AB standartlarına ulaştırılması, Doğu ve Güneydoğu için kapsamlı bir yaklaşım geliştirerek karşılaşılan toplumsal ve ekonomik sorunların çözülmesi bulunuyor.

Toplantıda Türkiye'nin ise, müzakere sürecinin siyasal yaklaşımlarla yavaşlatılmaması, vize kolaylığı anlaşmasında, müzakereci ülke olan Türkiye'ye ayrımcılık yapılmaması, AB'nin üçüncü ülkelerle serbest ticaret anlaşmalarına Gümrük Birliği kapsamında Türkiye'nin de dahil edilmesi ve taşımacılık kotalarının artırılmasını gündeme getirmesi bekleniyor.

12 Eylül 1963 tarihli Ankara Anlaşmasının 23. maddesi uyarınca kurulan ve kararların oybirliğiyle alınabildiği Ortaklık Konseyi, Türkiye, AB üyesi ülkeler, AB Komisyonu ve AB Konseyi temsilcilerinin katılımıyla toplanıyor. Ortaklık Konseyi'nde Türkiye'nin ve AB'nin 1'er oy hakkı bulunuyor.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?