banner39

AB ortak enerji politikası arayışında

AB enerji bakanları, ortak bir enerji politikası oluşturulmasına yönelik girişim kapsamında bugün Brüksel'de bir araya geldi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AB ortak enerji politikası arayışında

Avrupa Birliği (AB) enerji bakanları, ortak bir enerji politikası oluşturulmasına yönelik girişim kapsamında bugün Brüksel'de bir araya geldi.


Toplantıya başkanlık eden Almanya Ekonomi Bakanı Michael Glos, AB üyesi 27 ülkenin, tarafsız müşterek bir enerji politikası oluşturulması konusunda farklı fikirlere sahip olduğunu söyledi.

"Bu konuda bir uzlaşma sağlamaya çalışacağız" diyen Glos, amacının, bu konuda enerji bakanlarına öneride bulunan Avrupa Komisyonu'nu rekabete uygun bir yol izlemeye teşvik etmek olduğunu söyledi.

Toplantı öncesinde konuşan İspanya Endüstri Bakanı Joan Clos ise, dün akşam bakanlar arasında düzenlenen çalışma yemeğinin olumlu geçtiğini belirterek, "Konsensus arayışı içindeyiz" dedi.

AB enerji bakanları, Mart ayında, enerji meselesinin gündemin ilk maddeleri arasında görüşüleceği zirve toplantısı için ortak bir metin hazırlamayı hedefliyor.
Avrupa Komisyonu geçtiğimiz ay ortak bir enerji politikası için 10 maddelik bir taslak hazırlamıştı. Ancak bakanlar, global ısınmaya neden olan sera gazı emisyonunun azaltılması yönünde komisyon önerilerinin müzakeresinde ikiye bölünmüştü.

Bakanların bir bölümü yenilenebilir enerji kullanımının AB'nin 2020 yılına kadar toplam enerji tüketiminin yüzde 20'sine tekabül etmesini istiyor. Bu oranın şu an yüzde 7 olduğu belirtiliyor.

Bu arada komisyonun taslakta sunduğu öneriler içinde ayrıca yine 2020 yılına kadar bioyakıtların araç yakıtlarının yüzde 10'unu oluşturması öngörülüyor. Diplomatik kaynaklara göre Danimarka, Almanya, İtalya, Slovenya, İspanya ve İsveç bu önerilere sıcak bakıyor. Aralarında İngiltere, Fransa ve Finlandiya olan diğer ülkeler ise bu önerilere karşı çıkıyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?