banner15

AB parlamentosu karikatür krizini görüşecek

Karikatür krizi tırmanırken, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu bugün krizi görüşmek için toplanacak. Pakistan'dan Filipinlere kadar bir çok ülkede ise protesto gösterileri aralıksız sürüyor.

AB parlamentosu karikatür krizini görüşecek

AP'li siyasi grup temsilcileri ve parlamenterler, 'ifade özgürlüğü hakkıyla dini inanışlara saygı' konularına ilişkin görüşlerini açıklayacak BB Konseyi ve Komisyonu temsilcilerinin karikatür krizini değerlendireceği oturumun ardından, ortak bir tavsiye karar tasarısının oylanarak kabul edilmesi bekleniyor.

Stephen Harper, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin ülkesinde yayımlanmasından dolayı üzgün olduğunu bildirdi. Harper, yaptığı yazılı açıklamada, ''İfade özgürlüğü, bütün Kanadalıların faydalandığını bir haktır. Kanadalılar, başkalarının özgürce ifade ettiği fikirler hakkında da fikir söyleme hakkına sahiptir. Birçok medya kuruluşunun karikatürleri yayımlamasından dolayı üzgünüm'' ifadesini kullandı. 

''Hükümetimiz insanların başkalarının inançlarına saygılı olmasını istemektedir'' diyen Başbakan, Kanada'daki Müslüman toplumuna atfen de ''İslam toplumunun barış ve saygı çerçevesinde ve demokratik bir biçimde kendini ifade etmesini de kutluyorum'' dedi. Kanada'da çok sayıda büyük gazete karikatürleri yayımlamazken, muhafazakar bir dergi olan Western Standard'ın karikatürleri yayımlaması, Müslümanların tepkisini çekmişti.

Bu arada karikatürler denediyle bir çok ülkede tepkiler artarak devam ediyor. Pakistan'ın Peşaver kentinde yaklaşık 6000 kişinin katıldığı gösteride bazı gruplar polise taşlarla saldırırken, polis güçleri de cop kullanarak kalabalığa müdahale etti. Göstericiler, ''Danimarka'ya ölüm, karikatürleri çizenler asılsın'' gibi sloganlar attı. Tank kasabasında da karikatürleri protesto amacıyla toplanan yaklaşık 2000 kişi, toplam 30 dükkanı ateşe verdi. Ülkenin çeşitli kentlerinde üç gündür gösteriler düzenleniyor. Gösterilerde, yönetim karşıtları da etkin olarak yer alıyor.

Malezya'da karikatürlerden birini yayımlayan Guangming  gazetesinin baskısının 2 haftalığına askıya alındığı bildirildi. The Star gazetesi, Çince yayımlanan Guangming gazetesinin 1 Mart'a kadar yayın yapamayacağını açıkladı. 
Malezya'da geçen hafta da karikatürleri yayımlayan Sarawak Tribune'ün yayını durdurulmuştu. Filipinler'de ise 600 kadar Müslümanın başkent Manila'da gösteri düzenlediği ve karikatürlerin ilk yayımlandığı ülke olan Danimarka'nın
bayraklarını yaktığı ve yırttığı bildirildi. Gösteri sırasında, karikatürleri yayımlayanlara ceza vermeyen Danimarka'yı ve bir girişimde bulunmayan Filipinler hükümetini kınayan bildiriler dağıtıldığı belirtildi. Gösterinin olaysız sona erdiği de ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48