banner39

AB, Rusya'ının tavrını görüşecek

Barroso, 'Ortaklara hiçbir şekilde danışılmadan enerji kaynaklarının kesilmesi kabul edilemez. Bu durum bizi endişelendirdi. Bu konuda da güvenilir olabilmek için tek sesle konuşmamız lazım.' dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AB, Rusya'ının tavrını görüşecek

Alman kabine üyeleri, AB dönem başkanlığı programının görüşülmesi amacıyla bugün başkent Berlin’de AB Komisyonu üyeleriyle bir araya geldi.

Başbakanlıktaki toplantıdan sonra Barroso ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, ortak basın toplantısı düzenledi.

Barroso, Rusya’dan Almanya’ya yönelik petrol sevkiyatının belirli bir süre kesilmesine ilişkin bir soruya karşılık, "Ortaklara hiçbir şekilde danışılmadan enerji kaynaklarının kesilmesi kabul edilemez. Bu durum bizi endişelendirdi. Bu konuda da güvenilir olabilmek için tek sesle konuşmamız lazım. Bu amaçla hazırladığımız ortak önerileri yarın Brüksel’de açıklayacağız" dedi.

Almanya’nın, AB dönem başkanlığı sırasında anayasa taslağı sürecine ağırlık vereceğini açıklamasından da büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Barroso, Almanya’nın bu yöndeki çabalarını destekleyeceklerini sözlerine ekledi.

Genişlemenin AB’ye faydalı olduğunu, gelecek için ekonomik verilerin de iyi olduğunu kaydeden Barroso, bununla yetinmeyeceklerini, AB’nin dünyadaki rekabet gücünü artırmak için yoğun şekilde çaba harcamaya devam edeceklerini söyledi.

Merkel de, Rusya’nın belirli bir süre için petrol sevkiyatını durdurmasının, enerji güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini, bunun için ortak bir enerji stratejisi oluşturmak için çaba harcayacaklarını belirtti.

Barroso’nun bu konudaki görüşlerine katıldığını ifade eden Merkel, farklı enerji kaynakları yaratmak ve enerji üretiminde daha verimli olmaları gerektiğini kaydetti.

Rusya’yla stratejik ortaklığa sahip olduklarını, bu nedenle enerji konusunu da görüşeceklerini belirten Merkel, bu tür görüşmelerin doğal hale gelmesi gerektiğini ifade etti.

Merkel ayrıca, Avrupa anayasasının kabul edilmesi ve bürokrasinin azaltılması konusunda da yoğun şekilde çaba harcayacaklarını söyledi.

Merkel ve Barroso, Romanya ve Bulgaristan’ın üye olmalarından dolayı da mutluluk duyduklarını belirterek, her üye ülkenin ayrı görüşleri olabileceğini, ancak tüm sorunları ancak birlikte çözebileceklerini ifade ettiler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?