banner15

AB sekiz başlıkta uzlaştı

AB Dışişleri Bakanları limanlarını Kıbrıs'a açmayan Türkiye ile müzakereleri sekiz başlıkta askıya almakta uzlaştı.

AB sekiz başlıkta uzlaştı
Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında, sonuç bildirgesi üzerinde uzlaşma sağlandı. Buna göre müzakereler 8 başlıkta askıya alınacak. KKTC’ye yönelik izolasyonların kaldırılması ise Ocak 2007’de görüşülecek.
14-15 Aralık’taki devlet ve hükümet başkanları zirvesi öncesinde, Brüksel’de biraraya gelen AB’ye üye ülkelerin dışişleri bakanları sonuç bildirgesinde uzlaşma sağlandı. Avrupa Birliği Dışişleri bakanları, Türkiye’nin müzakere sürecine ilişkin Avrupa Birliği Komisyonu’nun açıkladığı tavsiye kararı üzerinde uzlaşmaya vardı.
Dışişleri Bakanları toplantısı sonrası Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, AB Genel İşler Konseyi’nin ardından AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ve Dış İlişkilerden sorumlu üyesi Benita Ferrero-Waldner ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Sonuç bildirgesine göre AB ile Türkiye arasındaki müzakerelerde 8 başlık askıya alınacak. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yönelik izolasyonların kaldırılması konusu ise 2007 Ocak’ta görüşülecek.
LİMANLAR İÇİN TAKVİM YOK
Türkiye’nin limanlarını ve havaalanlarını açması için bir takvim belirlenmedi. Ancak 2007-2008 ve 2009 yıllarında gözlem raporu hazırlanacak.

REHN: TÜRKİYE BÖLGESİNDE DEMOKRASİ TİMSALİ
Dışişleri Bakanları toplantısı sonrası gerçekleştirilen basın toplantısında AB’nin genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, kararın Türkiye’nin üstüne düşenleri tamamen yerine getirmemiş olduğu anlamına geldiğini söyledi.
Olli Rehn.

Türkiye’nin, dünyanın en istikrarsız bölgelerinden birinde demokrasi timsali olarak görüldüğünü belirten Rehn, “Türkiye siyasi ve ekonomik açıdan Avrupa Birliği’ne ihtiyaç duymaktadır” diye konuştu.

“TÜRKİYE LİMANLARINI AÇMALI”

NTV Brüksel temsilcisi Güldener Sonumut’un sorularını yanıtlayan Olli Rehn, son bir tarih verilmemesine rağmen Türkiye’nin limanlarını bir an önce Rum Kesimi’ne açması gerektiğini belirtti. Rehn, 2007 yılında Türkiye ile birçok başlıkta müzakerelerin başlayacağını da sözlerine ekledi.

TUOMİOJA: İZOLASYONLAR BAĞIMSIZ KONU

Finlandiya Dışişleri Bakanı.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja ise Türkiye’nin kriterlerin tümünü yerine getirdiğinde Avrupa Birliği üyesi olacağını söyledi. Tuomioja, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yönelik izolasyonların kaldırılmasının bağımsız bir konu olduğunu belirtti.

Finlandiya Dışişleri Bakanı, Ankara protokolünün tam olarak uygulanmasını istediklerini ifade ederek, AB üyesi ülkeler arasında Türkiye’ye ilişkin farklı görüşler olduğunu da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48