banner15

AB sonuç bildirgesi şekilleniyor

AB Dönem Başkanı Finlandiya, 11 Aralık'ta yapılacak dışişleri bakanları zirvesinin 'sonuç' bildirisinin 'taslağını' şekillendirdi.

AB sonuç bildirgesi şekilleniyor
Avrupa Birliği Dönem Başkanı Finlandiya, 11 Aralık'ta yapılacak dışişleri bakanları zirvesinin 'sonuç' bildirisinin 'taslağını' şekillendirdi. Taslak metinde, Türkiye'nin Kıbrıs önerisine karşın, müzakerelerin, 'belli' başlıklarda 'beklemeye' alınması isteniyor.

Abhaber.com internet sitesinin haberine göre, Finlandiya, 'kaç' başlıkta müzakerelerin beklemeye alınacağı konusunda kararsız.
 
Taslağın Türkiye bölümünde, AB Komisyonu'nun, 'müzakerelerin sekiz başlığının beklemeye' alınması tavsiyesi, 'memnuniyetle' karşılanıyor.
 
Ancak taslakta, 'kaç başlığın beklemeye alınacağı' belirtilmiyor ve bu bölüm, parantez içerisinde boş bırakılmış durumda. Boşluk, 11 Aralık'ta, dışişleri bakanlarının yapacağı tartışmada doldurulacak.
 
Askıya alınması gündemde olan müzakerelerin sayısı da, Avrupa Birliği Daimi Temsilciler Komitesi COREPER'de de bir sonuca bağlanamadı.
 
AB ikiye bölündü
 
Kıbrıs Rum kesimi, dondurulan müzakere başlıklarının sayısının 'artırılmasını'  isterken, İngiltere, İspanya, İtalya, İsveç ve Estonya, bu sayının 3'e indirilmesini istiyor.
 
Aralarında Avusturya'nın da bulunduğu 2-3 üye ülke ise, limanların açılması ve ek protokolün 'tam' olarak yerine getirilmesi için, Türkiye'ye 2008 yılının haziran ayına kadar, takvim verilmesini istiyor.
 
Türkiye'nin, limanlar konusundaki son önerisi, İngiltere, İspanya ve İsveç tarafından olumlu karşılandı.
 
Diğer ülkelerin bir kısmı, öneriyi, yeni ve yeterli bulmadığını belirtirken, toplantıya katılan 3 ülke, önerinin 'açıklığa' kavuşturulması gerektiğini savundu.
 
Türkiye için karar şekilleniyor
 
AB dışişleri bakanlarının 11 Aralık'taki Genel İşler Konseyi toplantısı öncesinde dönem başkanı Finlandiya, Türkiye hakkında alınacak kararlar için önerilerini üye devletlere sundu.
 
Finlandiya'nın üye ülkelerin AB büyükelçilerine sunduğu taslakta, limanların açılmaması nedeniyle AB Komisyonu’nun 29 Kasım’da açıkladığı Türkiye hakkındaki önerilere ilişkin müzakerelerin durdurulacağı fasıl sayısının belirlenmesi isteniyor.
 
Yine AB Komisyonu'nun önerdiği şekilde müzakerelere açılması mümkün olan fasılların da Ek Protokol yükümlülükleri karşılanana dek geçici olarak kapatılmayacağı not edilen taslakta, Türkiye'nin taahhütlerini karşılayıp karşılamadığını izleme görevi AB Komisyonu’na veriliyor.
 
Taslakta ayrıca, müzakerelere açılmaya hazır fasılların bekletilmemesine vurgu yapılıyor.
 
Üye devletlerden gelen önerilerle dönem başkanı Finlandiya'nın hazırlayacağı nihai taslak, 11 Aralık’taki Genel İşler Konseyi’nde doğrudan dışişleri bakanlarına sunulacak.
 
Dışişleri bakanlarının Türkiye ile müzakereler konusunda uzlaşmaya varamaması durumunda karar 14 Aralık’taki AB Zirvesi’ne bırakılacak.
 
Türkiye'nin Kıbrıs önerisi
 
Türkiye, dün Avrupa Birliği'ne Kıbrıs konusunda 12 aylık geçici bir çözüm paketi
önerdi. Pakete göre:

* Türkiye bir limanını Rumlara açacak.
* Gazimagosa Limanı KKTC yönetiminde uluslararası ticarete açılacak.
* Türkiye bir havaalanını Rum uçaklarına açacak.
* Ercan Havaalanı uluslararası sivil uçuşlara açılacak.  
 
Türkiye Avrupa Birliği'nden 12 ayda sona erecek kapsamlı çözüm süreci için de adadaki iki lidere, Papadopulos ve Talat'a çağrıda bulunmasını istiyor.
 
Ancak çözüm zemininin yine BM çatısı altında kalması, AB'nin de bu sürece destek vermesi gerektiği birkez daha vurgulandı.
 
Kağıda geçirilmeyen öneriler Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomuoja 'ya sözlü olarak iletildi.
 
Türkiye 15 Aralık'ta yayınlanacak AB dönem başkanlığı açıklamasında, çözüm paketine atıfta bulunulduğu takdirde üzerine düşen yükümlülükleri yerine getireceğini Finlandiya'ya iletti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48