banner39

AB Tartışmalarının Odak Noktası İslam

Avrupa'nın Türkiye tartışmasının altında İslam var. Amerikan Kamuoyu Araştırma Kuruluşu PEW tarafından yayınlanan raporda Türkiye'nin AB'ye üyeliği ile ilgili tartışmaların altında Avrupa'nın İslam dini ile olan sorunlu ilişkisinin yattığı belirtildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AB Tartışmalarının Odak Noktası İslam

ABD'de yayınlanan bir raporda, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyeliği ile ilgili tartışmaların altında Avrupa'nın İslam dini ile olan sorunlu ilişkisinin yattığı belirtildi. Amerikan Kamuoyu Araştırma Kuruluşu PEW tarafından yayınlanan raporda Türkiye'nin AB'ye üyeliği ile ilgili tartışmaların altında Avrupa'nın İslam dini ile olan sorunlu ilişkisinin yattığı belirtildi. Raporda, "Türkiye ile ilgili tartışma AB üyeliğinin jeopolitik artıları ya da eksilerinin ötesine gidiyor. Avrupa'nın İslam dini ile olan sorunlu ilişkisini açığa çıkarıyor" ifadelerine yer verildi. Avrupa'nın İslam ile yaşadığı sıkıntılı geçmişin bin 300 yıl öncesine dayandığı, sayısız savaşlar ve işgallerin yanı sıra canlı bir kültür alışverişine de sahne olduğu belirtilen raporda, son 40 yıl içinde İslam ve Avrupa ilişkisinin farklı bir döneme girdiği belirtildi.
Raporda, iş ve daha fazla özgürlük için Avrupa'ya göç eden barışçıl Müslüman nüfusun bu ilişkinin dominant tarafı olmaya başladığı belirtiliyor. Diğer taraftan da Avrupa'nın ileri gelen liderlerinin Türkiye'ni0n AB üyeliğini açıkça destelediği görülürken Fransa ve Hollanda'da halkın çoğunluğunun bu üyeliği karşı çıktığı vurgulanıyor. Avrupa'nın Türkiye'nin üyeliği ile ilgili en büyük korkusunun büyük çapta Müslüman nüfusun Avrupa'ya göç edecek olması olduğunu belirten rapor, birçok Avrupa ülkesi hükümetinin şimdiden Müslüman vatandaşlarını toplumlarına entegre etme üzerine daha çok eğilmeye başladıkları, Fransa'nın başörtüsü yasağının altında da bu entegrasyon hareketinin yattığı belirtiliyor. Avrupa'nın geleceği için Avrupalı Müslümanların entegrasyonunun çok önemli olduğuna değinilen raporda, "Müslümanlar yakın gelecekte Avrupa'nın geleceğinde önemli rol oynayacak büyüklükte bir azınlığa dönüşecek" deniliyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?