banner15

AB Tavukları Aşılamayı Tartışıyor

Avrupa'da kanatlı hayvanlar arasında giderek yayılan kuş gribi virüsüne karşı alınacak önlemleri masaya yatıran Avrupalı tarım bakanları, tüketicilere paniğe kapılmama çağrısı yaptı.

AB Tavukları Aşılamayı Tartışıyor

Avrupa'da yabani kanatlı hayvanlarda gitgide daha çok yerde ortaya çıkan kuş gribi virüsüne karşı alınacak önlemleri masaya yatıran Avrupalı tarım bakanları, tüketicilere paniğe kapılmama çağrısı yaptı. Şu ana kadar altı Avrupa Birliği üyesi, Almanya, Fransa, İtalya, Slovenya, Avusturya ve Yunanistan'da, kanatlı hayvanlarda saptanan kuş gribine karşı, toplu aşılama önlemi konusunda, birlik üyesi ülkelerin bakanları ihtiyatlı bir tavır sergiledi. Aşı konusu Avrupa Birliği'ne bağlı veterinerlerin bugün Brüksel'de yapacakları toplantıda da ele alınacak.

Avrupa Birliği yetkililerinin verdikleri mesajlar, geçmişte, hayvancılık sektörüne ilişkin yaygın sağlık sorunları yaşandığında verilenlerle benzerdi:''Merak etmeyin, gerekli bütün önlemleri alıyoruz. Pişmiş gıdaları, kümes hayvanı eti ve yumurtası yemeye devam edin.''

Sağlık konularında Avrupa Komisyonu'nun en yetkili ismi, Markos Kipriyanu, hastalığın şu ana kadar ticari amaçlı üretilen kümes hayvanlarına bulaşmadığını vurgulayarak güvence verdi. Ancak hastalık Avrupa'da yayılmış durumda.Bazı ülkeler, kanatlı hayvanların kümeslerin dışına çıkarılmaması yönünde talimatlar yayımladı.

Hollanda hükümeti, Fransa'yla birlikte, kümes hayvanlarını toplu halde aşılayabilmek için Avrupa Birliği'nden izin istedi. Ancak İngiltere Tarım Bakanı Margaret Beckett, Avrupalı bakanların aşılama konusunda ihtiyatlı bir havada olduklarını söyledi:

''Avrupa Birliği bakanlarıyla tartışmalarımızdan açıkça ortaya çıkan şu ki; aşılama yararlı olduğu gibi sorunlar da içermektedir'' görüşünü aktaran İngiliz bakan, aşılamanın hastalığa karşı tek yanıt olmadığını, hiç kimsenin, kümes hayvanlarının tamamını aşılamaktan söz etmediğini söyledi. Yanıtı aranan bir soru da, üyelerin, üreticilerine tazminat ödeme konusunda ne kadar ileri gidebilecekleri. İtalyan Bakan toplantıda, kümes hayvanları ürünlerinin tüketiminin ülkesinde üçte iki oranında azaldığı bilgisini aktardı üyelere.

Asya da teyakkuzda

Asya'da ise, hükümetler, Malezya'da en son iki yıl önce görülen kuş gribi vakalarının kanatlı hayvanlarda yeniden ortaya çıkmasının ardından, Asya'da hükümetler önlemleri sıkılaştırdı. Malezya'da, Tayland sınır yakınlarında 1994 yılında ortaya çıkan küçük bir kuş gribi salgınından bu yana yeni vakalar tespit edilmemişti. Bu durum da, Malezya için bir gurur vesilesi olmuştu.

Ancak şimdi Tarım Bakanlığı, başkent Kuala Lumpur yakınlarında bir çiftlikteki 40 tavukta, kuş gribine neden olan öldürücü H5N1 virüsünün tespit edildiğini açıkladı. Komşu ülke Singapur, hastalıktan etkilenen bölgeden her türlü kümes ürünlerinin ithalatını yasakladı. Hindistan'da ilk kez kuş gribi tespit edilmesinin ardından batıdaki Maharashtra bölgesinde, yaklaşık 500 bin tavuğun itlaf edilmesi çalışmalarına başlandı. Sekiz kişi, kuş gribi şüphesiyle karantinaya alındı. Ancak, ülkede şu ana kadar herhangi bir insanda hastalık tespit edilmedi.

Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri'nde bilimadamları, virüsün değişim geçirerek yalnızca bir insandan bir başka insana geçmesinin, milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilecek bir salgını başlatabileceği uyarısında bulundu. Harvard Üniversitesi'nde Halk Sağlığı konusunda çalışmalar yapan bir bilimadamı ekibi, Reuters haber ajansına yaptıkları açıklamada, ''kontrol altında tutma politikasının hastalığın etkilerine karşı hazırlık yapılması için yalnızca zaman kazandırabileceğini'' söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, son yıllarda ortaya çıktığından beri dünyada 170'ten fazla kişi hastalığa yakalandı, 92 kişi hayatını kaybetti. Şu ana kadar insandan insana geçtiğine ilişkin herhangi bir vaka tespit edilmedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48