banner15

AB Troykası bugün Ankara'da toplanıyor

AB Troykası müzakere sürecini görüşmek üzere bugün Ankara'da toplanıyor.

AB Troykası bugün Ankara'da toplanıyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB Troykası ise bugün Ankara'da toplanıyor. Toplantıya Dışişleri Bakanı Ali Babacan, AB'nin Dönem Başkanı Slovenya'nın Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel, sonraki dönem başkanı Fransa'nın AB İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Jean-Pierre Jouyet ve Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumulu Üyesi Olli Rehn katılacak.

KIBRIS, VAKIFLAR VE KAPATMA DAVASI GÜNDEME GELECEK

Bugün yapılacak Troyka toplantısının ana gündemi ise Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci. Bu kapsamda müzakere süreci değerlendirilecek.

Solovenya'nın dönem başkanlığında müzakere açılabilecek fasıllar ele alınacak. Reform süreci de masaya yatırılacak.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan atılan ve atılacak adımları anlatıp, "Türkiye'nin AB hedefinde sapma yok" mesajı verecek. Babacan yeni Vakıflar Yasası'nı, Türk Ceza Kanunu'nun 301'nci maddesinde yapılan değişikliği örnek gösterecek.

Avrupa Birliği'nin gündeminde ise Kıbrıs sorunu ve ek protokol var. Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin Rumlara limanlarını açmasını öngören protokolün uygulanmasını isteyeceği belirtiliyor. Hem AKP hem de DTP hakkındaki kapatma davalarının da toplantıda gündeme gelmesi bekleniyor.

REHN VE FRANSIZ BAKAN ANKARA'DA

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn bugünkü toplantıya katılmak için Ankara'ya geldi.

Fransa'nın Avrupa işlerinden sorumlu Bakanı Jean Pierre Jouyet de, toplantıya katılmak üzere Türkiye'ye geliyor.

AB dönem başkanlığını 1 Temmuz'da üstlenecek Fransa'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın evsahipliğinde, AB dönem başkanı Slovenya'nın Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel ve AB Komisyonu'nu temsilen Genişlemeden Sorumlu üye Olli Rehn'in katılacağı toplantıda hazır bulunacak.

AKDENİZ BİRLİĞİ KONUSU GÜNDEME GELECEK

İkili görüşmelerde Fransa'nın dönem başkanlığıyla ilgili konular, Türkiye-Fransa ilişkileri ve Fransa'nın önerdiği "Akdeniz Birliği" projesi ele alınacak.

Fransa, Türkiye'nin AB ile müzakerelerinde, doğrudan tam üyelikle ilgili konuları gündeme getirdiği gerekçesiyle ekonomi ve mali ağırlıklı 5 faslın açılmasına izin vermeyeceğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2008, 07:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35