banner39

AB: Türkiye, enerjide önemli bir aktör

Avrupa Birliği Enerji Komiseri Andris Piebalgs, Türkiye'nin enerji dünyasındaki konumunu Harp Akademileri'nde değerlendirdi.

Arşiv 28.04.2009, 16:45 28.04.2009, 16:45
AB: Türkiye, enerjide önemli bir aktör

Avrupa Birliği Enerji Komiseri Andris Piebalgs, Türkiye'nin, enerji dünyasının önemli bir aktörü olduğunu belirterek, Türkiye'nin AB'nin tedariki çeşitlendirme faaliyeti için de önemli olduğunu bildirdi.

Piebalgs, Harp Akademileri Komutanlığınca düzenlenen ''Enerji Güvenliğinde Ortak Çözüm Arayışları'' konulu sempozyumun ''Milli Enerji Stratejileri ve Geleceğe Yansımaları'' konulu oturumda yaptığı konuşmada, enerjide AB açısından üç temel zorluk bulunduğunu, bunlardan birinin ithalata bağımlı olma konusu olduğunu hatırlattı.

AB'nin yüzde 50 oranında ithalata bağımlı olduğunu, bu oranın önümüzdeki yıllarda yüzde 70'e çıkacağını ifade eden Piebalgs, Avrupa'nın kendi enerji kaynaklarının tükendiğini anlattı.

AB için bir diğer zorluğun talepteki artış olduğunu ifade eden Piebalgs, bunu yönetebilmenin kolay olmadığını, enerjinin maliyetlerinin ise bir diğer zorluk olduğunu söyledi.

Piebalgs, AB'nin enerji verimliliğinde yüzde 20'lik artış hedeflediğini, bu belirlenen hedefler konusunda üyelerinin sinerjisine ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

TÜRKİYE'NİN ÖNEMİ

Enerji çeşitliliği konusunda güney koridorunun önemine işaret eden Piebalgs, Türkiye ile yapılacak işbirliğinin AB için çok önemli olduğunu söyledi.

Piebalgs, ''Türkiye, enerji dünyasının önemli aktörü. AB'nin tedariki çeşitlendirme faaliyeti için önemli'' dedi.

Kendi başına tedarik güvenliğinden bahsedilemeyeceğini ifade eden Piebalgs, ''Her ülkenin çorbada tuzunun olması gerekir. Biz zorlukların ne olduğunu biliyoruz, o yüzden AB politikalarını değiştirmeye başladık'' diye konuştu.

PETROLÜN VERİMLİLİĞİ BİTTİ

ABD Enerji Bakanlığı Rusya ve Avrasya Dairesi Başkan Vekili Merrly Burpoe da, artık petrolün enerji kaynağı olarak verimli olmayacağı döneme girildiğini belirterek, daha iyi alternatiflerin geliştirileceğini söyledi.

Enerji güvenliği konusunda ciddi zorlukla karşı karşıya bulunulduğunu hatırlatan Burpoe, gelecekte hayal bile edilemeyecek bir yakıt türünün olacağını düşündüğünü kaydetti.

Yunanistan Kalkınma Bakanı Kostas Hatzidakis ise 21. yüzyılda hükümetlerin politikalarını, her zamankinden daha fazla bir şekilde, bugünün değil geleceğin ihtiyacına göre oluşturduklarını söyledi.

Enerjinin uluslararası işbirliği gerektiren en önemli alanlardan biri olduğunu dile getiren Hatzidakis, ''Hepimiz birbirimize bağımlıyız. Birlikte çalışmalıyız. İleriye gidişin tek şekli işbirliği şeklinde olabilir. Diyalog ve işbirliğini arıyoruz, biz de buna riayet edeceğiz'' diye konuştu.

Kazakistan Enerji ve Maden Bakanı Sauat Mynbayev ise Kazakistan'ın petrol rezervinin dünyadaki toplam rezervlerin yüzde 3'üne tekabül ettiğini, global üretimin ise yüzde 2'sini gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Mynbayev, doğal gazın da ülke ekonomisi için önemli olduğunu ifade etti.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?