banner39

'AB Türkiye'de olanlara seyirci kalamaz'

Fransız Le Monde Gazetesi "Avrupa Birliği, Türkiye için bu zor dönemde kayıtsız bir gözlemci olarak kalamaz." diye yazdı.

Arşiv 20.04.2007, 10:54 20.04.2007, 10:56
'AB Türkiye'de olanlara seyirci kalamaz'

Malatya’da Zirve yayınevine karşı düzenlenen kanlı saldırının Batı’daki yankıları sürüyor. Fransız Le Monde gazetesi, Türk demokrasinin tüm gerilimlerinin yeniden canlandığını belirtti.

Gazete, “Avrupa Birliği, Türkiye için bu zor dönemde kayıtsız bir gözlemci olarak kalamaz. 2005 yılından beri Ankara’nın gelecekteki katılımını müzakere ediyor ve kendisi yada Fransa gibi üye devletler, sürekli Türk siyasi ortamını çürütmeye katkıda bulunan güvensizlik sinyallerini gönderiyor” yorumunu yaptı.

Le Monde gazetesi, “Türk kazanı” başlığını taşıyan başyazısında Malatya’taki kanlı saldırı ile Türkiye’deki son siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

Malatya’nın hem Papa’yı öldürmeye teşebbüs eden Mehmet Ali Ağca, hem de Hrant Dink gibi cesur bir kişinin doğum yeri olduğuna işaret eden gazete, kentin son olarak da özellikle şok edici üçlü bir cinayete sahne olduğunu kaydetti.

Fransız gazetesi, saldırıyı “İslamcı milliyetçi” eğilimine mensup beş öğrencinin gerçekleştirildiği belirtildiğine dikkat çekerek “cinayetlerin tarzının Türk Hizbullah’ını anımsattığı" savına da yer verdi.

GERİLİMLİ SİYASİ ORTAM

Bu şiddet olayının “gerilimli” bir siyasi ortamda meydana geldiğini belirten gazete, bu çerçevede tüm ülkeden gelen yüzbinlerce kişinin 14 Nisan’da Ankara’da gösteri yaptığını anımsattı.

Laiklerin bir “Türk bayrağı ormanı” ve Atatürk portrelerinin altında gücünü gösterdiği yorumunu yapan gazete, gösterin amacının da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı cumhurbaşkanlığı adaylığından vazgeçirmek olduğunu yazdı.

Le Monde, birçok Türk'ün, laikliğin garantörü olan cumhurbaşkanlığının “Başbakanın benimsediği ılımlı versiyonu dahil, siyasi İslam’ın bir savuncusu”na teslim edilemeyeceğini düşündüğünü belirterek şöyle devam etti:

“Türk demokrasinin, hem devlet mekanizması, hem de toplumun içerisindeki tüm gerilimleri yeniden canlandı. Avrupa Birliği, Türkiye için bu zor dönemde kayıtsız bir gözlemci olarak kalamaz. 2005 yılından beri Ankara’nın gelecekteki katılımını müzakere ediyor ve kendisi veya Fransa gibi üye devletler, sürekli Türk siyasi ortamını çürütmeye katkıda bulunan güvensizlik sinyallerini gönderiyor.”

SİYASİ REFORM ÖLÜ NOKTADA

AB perspektifinin Türkiye’de anayasal reformlara ivme verdiğini kaydeden gazete, “Bugün reformları ölü bir noktada, grupların şiddeti yeniden başlıyor. Bu, sadece Türklerin sorunu değildir” ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?