AB ülkelerinde alkol endişesi

AB Uyuşturucu ile Mücadele Koordinasyonu, gençlerde alkol kullanımının endişe verici boyutta olduğu belirtildi.

AB ülkelerinde alkol endişesi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB dönem başkanlığını yürüten İspanya'nın organize ettiği Avrupa Birliği Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Koordinasyon toplantısına katılan yetkililer, gençlerde alkol kullanımının endişe verici boyutta olduğuna dikkati çekti.

Madrid'deki toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamada, AB ülkelerinde lise çağlarındaki gençlerde (14-18 yaşları arasında) yapılan ve son 1 yılı kapsayan bir araştırma sonucunda, gençlerin yüzde 72,9'unun alkol, yüzde 47,6'sının alkol ve sigara, yüzde 3,9'unun alkol, sigara ve esrar, yüzde 2,5'ininde alkol ve sigaranın yanında kokain, ekstazi gibi diğer uyuşturucuları da kullandığı kaydedildi.

"Alkol kullanımı, esrar içimini 6 kat, kokain kullanımını da 9 kat artırıyor.

Alkol tüm gençlerin sevdiği bir uyuşturucu ve başka tip uyuşturucuların kullanımına yönelik açılan bir kapı olabilir" diyen uzmanlar, özellikle 15-16 yaşları arasındaki Avrupalı gençlerin yüzde 36'sının geçen ayiçinde en az bir kez sarhoş olduğuna ilişkin istatistiği basınla paylaştı.

Verilen bilgilerde, İspanya, Almanya, Belçika, Kıbrıs Rum Kesimi,Estonya, Fransa, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in üyesi olduğu AB Uyuşturucuile Mücadele Ulusal Koordinasyon grubunun, 18 yaşın altındakilerde alkol kullanımını önceden önleyebilmek için eylem planı hazırlanmasını karara bağladığı ifade edildi.

Bu arada, AB Komisyonu'nun açıkladığı bir rapora göre de AB nüfusunun yüzde 15'inin sağlığa zarar verecek boyutta düzenli olarak alkol tükettiği bildirildi.

AB'de kadına şiddet olaylarının yüzde 16'sında aşırı alkol görüldüğü, alkol kullanımın her yıl 60 bin çocuğun az kilolu doğmasına sebebiyet verdiği belirtildi.

İstatistiklerde ayrıca, 19-25 yaşları arasında aşırı alkol kullanımın kadınlarda yüzde 10, erkeklerde yüzde 25 civarında ölüme yol açtığı da görüldü.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 08:11
banner53
YORUM EKLE

banner39