banner39

AB vatandaşlarına Sırbistan için kolaylık

Avrupa Birliği üyeleri ülkeleri vatandaşlarına Sırbistan'a gitme kolaylığ sağladı.

Arşiv 14.06.2010, 13:34 14.06.2010, 13:34
AB vatandaşlarına Sırbistan için kolaylık

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yaz sezonu yaklaşırken Avrupa Birliği üyeleri ülkeleri vatandaşlarına Sırbistan’a gitmeleri ya da bu ülkeden geçmeleri için büyük bir kolaylık getirildi. Artık AB ülkesi vatandaşları Sırbistan’a giderken ya da buradan transit geçiş yaparken pasaporta ihtiyaç duymayacaklar. Yalnızca kimlikle geçiş yapabilecekler. AB ile ilişkilerini yumuşatarak iyileştirmek isteyen Sırbistan bu izin döneminde pasaportsuz geçişlere izin verdiğini açıkladı.

Geçtiğimiz hafta sonundan itibaren AB vatandaşları Sırbistan’a pasaportsuz, sadece hüvüviyet cüzdanı ile giriş ve çıkış, transit geçiş yapabiliyorlar. Sırbistan İçişleri bakan sözcüsü ülkelerine gelmek ya da buradan transit geçmek isteyen AB vatandaşlarının sadece kimlik göstermelerinin yeterli olduğunu söyledi. Yaz boyunca özellikle Almanya’dan Sırbistan üzerinden Türkiye’ye ya da Yunanistan’a otobüslerle ya da otomobillerle giden vatandaşlar için yeni uygulama büyük kolaylık getirecek.

AB Dışişleri bakanları bugün toplanarak, üyeliğine ilk adım olarak Sırbistan’la istikrar ve ortaklık antlaşmasının onaylanmasını görüşecekler. AB ile Sırbistan arasındaki antlaşma 2008 yılının Nisan ayında imzalanmıştı. Ancak antlaşmanın geçerli olması için AB, Sırbistan’a Lahey’deki Birleşmiş Milletler Savaş Suçluları Mahkemesi ile ortak çalışmasını şart koşmuştu. Özellikle savaş suçluları, General Ratko Mladic’in ve Hırvatistan’da Sırplar tarafından ilan edilen Krajina Cumhuriyeti devlet başkanı Goran Hadzic’in teslim edilmesi talep edilmişti. Bu ikisinin halen Sırbistan’da saklandıkları tahmin ediliyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?