AB ve ABD'den ortak terörle mücadele stratejisi

AB ve ABD dün 'insan haklarına tam saygıyla birleştirilmiş terörle mücadele' sözü veren bir bildiri yayımladı!

AB ve ABD'den ortak terörle mücadele stratejisiDünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri "ortak değer ve ilkeleri olan insan hakları, dini farklılıklar ve hukukun üstünlüğüne tam saygı temelinde terörle mücadele" sözü verilen ortak bir bildiriye imza attı. Bildiri, 27 ulustan oluşan bloğun içişleri bakanlarının, AB-Pakistan zirvesi öncesinde Lüksemburg'da düzenlediği bir toplantıda onaylandı.

SET TİMES'ın haberine göre, toplantıya AB'nin altı aylık dönem başkanlığını yürüten İspanya'nın İçişleri Bakanı Alfredo Perez Rubalcaba başkanlık etti ve bildiriyi "İslam dünyasına gönderilmiş bir mesaj" olarak nitelendirdi.

Gazetecilere "değerlerimizi savunmada sağlam duracağız, fakat diğer kültürlere karşı hoşgörümüzü de göstereceğiz" diyen Rubalcaba, "bu, şiddetin üstün gelmesini isteyenlere gönderilmiş bir mesajdır. Müslüman ülkelerin, onların değerlerine saygı duyduğumuzu, fakat teröristlerin de eylemlerine karşı durmak zorunda olduğumuzu bilmeleri önemlidir" dedi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Crowley ise, bildirinin "zaten yakın ve üretken olan terörle mücadele ilişkilerini daha da derinleştiren bir çerçeve" sağladığını söyledi.

Sayısız işkence skandalı ile gündeme gelen ABD yetkilileri ile, CIA'nın gizli hapishanelerine ev sahipliği yapan ya da bunları görmezden gelen Avrupa ülkelerinin temsilcileri, bildiride "uluslararası hukuk, uluslararası insani yardım hukuku ve mülteci yasalarına uyma" sözü verdi. Taraflar, "işkencenin yanı sıra zalim, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele veya cezalara yönelik yasakları" uygulamayı da vadettiler.

ABD, AVRUPALILAR'IN HESAPLARINI İNCELEYEBİLECEK

Bildirgede, AB ve ABD'nin mahkumlara kötü davranmakla suçlanan kendi vatandaşlarını, iddia edilen suçlar nerede işlenirse işlensin, kovuşturma hakkını saklı tuttuğu da kaydedildi.

AB ve ABD, terörle mücadeledeki ortak çabalarının "yasaları uygulama, yargı işbirliği, istihbarat, diplomatik, mali ve güvenlik de dahil olmak üzere eylem güdümlü kapsamlı unsurlara sahip olması gerektiğini" vurguladılar.

AFP'ye göre, AB içişleri bakanları birliğin terörle mücadele koordinatörü Gilles de Kerchove'nin "el Kaide'den esinlenen terörün Birliğe yönelik en büyük tehdit olduğunu" savunan bir raporunu da ele aldılar. De Kerchove raporda, "terör kamplarına gidip kıtaya geri dönen radikalleşmiş AB vatandaşlarının sayısının önemsiz olmadığı" iddiasında bulunuyor.

AB'nin içişleri komiseri Cecilia Malmstrom da, iki taraf ABD'nin Avrupalı vatandaşların banka transfer verilerine erişim hakkı sağlayacak bir anlaşma sağlamaya yaklaştığını söyledi.

Reuters tarafından aktarılan sözlerinde Malmstrom, "Müzakereleri neredeyse tamamladık ve belgenin gelecek hafta başında hazır olmasını umuyoruz" dedi.

Milyonlarca dolar vergi kaçırdığı belirlenen isimlerin banka hesaplarının kontrolüne uzun süre direnen AB, ABD'ye gelince vatandaşlarının hesaplarını açmayı kolayca kabul etti.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2010, 13:12
banner53
YORUM EKLE

banner39