banner39

AB ve ABD'ye İnsan hakları uyarısı

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW)'nün AB ve ABD'yi, insan hakları konusunda daha fazla sorumluluk üstlenmeleri konusunda uyardığı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AB ve ABD'ye İnsan hakları uyarısı

Örgüt New York’ta yayınladığı yıllık raporunda AB’nin özellikle Nepal ve Özbekistan’daki insan hakları ihlalleri karşısında daha fazla çaba harcaması gerektiği üzerinde duruldu.

HRW raporunda göçmenler ve mülteciler konusunda yeni yasal düzenlemelere giden AB ülkelerine de eleştiriler yöneltti. AB’nin göçmenlik ve iltica konusunda yeni düzenlemelerinin insan hakları ve mültecilik yasalarının sağladığı hakları baltaladığını belirten HRW, özellikle aile birleşimi alanında getirilen kısıtlamalar üzerinde durdu.

HRW raporunda en yoğun eleştiriyi Fransa aldı. Fransa’daki yeni göç ve entegrasyon düzenlemelerin eleştirildiği raporda göçmenlerin tutulduğu merkezler ve cezaevlerindeki koşulların oldukça kötü olduğu belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütünün (HRW) açıkladığı yıllık raporunda en sert eleştirileri ABD yönetimine yaptı. HRW’nin insan hakları raporunda bu yıl en geniş ele aldığı ülke ABD oldu.

2006 yılı içerisinde ABD’nin halen gizli hapishanelerde terör şüphelilerini tuttuğunu, Guantanamo üssünün yürürlükte olduğunu, idam cezasının uygulandığını, Afganistan ve Irak’ta kötü muamele ve yargısız infazların yaşandığını bildiren örgüt, Washington’u sert bir şekilde eleştirdi.

Raporda, Amerika’nın insan hakları artık liderlik yapamayacağı belirtilerek, terör zanlılarına kötü muamele ettiği için Amerika’nın bu alandaki nüfuz ve itibarını kaybettiği belirtiliyor. HRW, dünya çapında insan haklarına uyulmasını sağlama yolunda ABD'nin üstlendiği rolün AB'ye geçmesi gerektiğine dikkat çekti.

ABD cezaevlerinde 2,2 milyon insan olduğunu belirten örgüt bunun dünyadaki en yüksek rakam olduğunu ifade etti. Ülkede Kasım 2006’ya kadar 56 idam mahkumunun cezasının infaz edildiğini belirten duyuran örgüt, çok sayıda kişinin de idamı beklediğini belirtti.

HRW yetkilisi Kenneth Roth da, 2007 raporuna ilişkin açıklamasında, ''ABD'nin insan haklarına riayetle ilgili kredisinin yok olduğunu'' belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?