banner39

AB ve IMF heyeti bugün Atina'da

Yunanistan, AB ve IMF yetkilileriyle 45 milyar avroyu bulan yardımın detayları hakkında resmi görüşmelere bugün başlıyor.

Arşiv 19.04.2010, 07:54 19.04.2010, 07:54
AB ve IMF heyeti bugün Atina'daDünya Bülteni/Haber Merkezi

Yunanistan’a kredi yardımı kararı alan AB IMF’den bir heyet bugün Atina’ya giderek Yunanistan hükümetiyle yapacağı görüşmelerle yardım programının ayrıntılarını belirlemeye başlayacak.

AB dönem başkanlığını yürüten İspanya’nın 15-17 nisan tarihlerinde Madrid’de düzenlediği AB Ekonomi ve Maliye Bakanları gayriresmi toplantısında Atina’ya gidecek olan heyetin kredi yardım paketinin içeriği konusunda çalışmalara başlayacağı açıklanmıştı. Madrid’deki toplantı sonrasında açıklama yapan Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakostandinu, AB ve IMF’den verilecek kredi yardımlarının detaylarının beklendiğini ifade ederek, buna göre Yunanistan’ın talepte bulunup bulunmayacağına karar vereceğini belirtti. Zaman kaybının olmadığını savunan Papakostandinu, “Yunan hükümeti, önceden bir karar açıklamayacak. Karar, alınması gereken zamanda alınacak” derken, 30 milyon avroluk kredi yardımı vaadinde bulunan Avro grubuyla “Görüşmelerin iyi bir ritmde gittiğini” söyledi.

Yunan bakan, kredi yardımı yapma kararı alan her ülkenin, bu yardımı ne koşullarda yapacağını belirleyip parlamentolarında onaylaması gerektiğini, bu sürecin en fazla iki hafta sürmesinin beklendiğini belirtti.

Almanya'dan yardıma itiraz

Tübingen Üniversitesi'nden ekonomist Profesör Joachim Starbatty, euro ülkelerinin Yunanistan'a önerdiği kredi desteğinin Maastricht Anlaşması'na aykırı olduğunu savunarak Almanya Anayasa Mahkemesi'ne başvurmayı hazırlandığını duyurdu.

Maastrich Anlaşması euro kullanan ülkelerin bir araya gelerek aralarından bir ülkeye kurtarma paketi sunmasını yasaklıyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?