banner39

AB, vize yasağı getiren Libya'ya öfkeli

AB, "Libya'nın tek taraflı ve orantısız cezalandırıcı kararı karşısında Avrupa ülkeleri gereken karşılığı verecektir" dedi

Arşiv 16.02.2010, 16:48 17.02.2010, 06:56
AB, vize yasağı getiren Libya'ya öfkeli

 

Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Hannibal ve gelininin 2008'de İsviçre'de tutuklanması üzerine iki ülke arasında başlayan diplomatik kriz bütün Avrupa'ya yayıldı.

Avrupa Komisyonu, Libya'nın Schengen ülkesi İsviçre ile yaşadığı diplomatik kriz sonucu bütün kıtayı cezalandıran vize yasağına sert dille karşılık verdi. Avrupa Birliği (AB), Kuzey Afrika ülkesinin kararı üzerine, "Libya'nın tek taraflı ve orantısız cezalandırıcı kararı karşısında Avrupa ülkeleri gereken karşılığı verecektir." dedi.

Türkiye ile vizeleri kaldıran Libya'nın AB protestosu, İsviçre'nin Muhammed Kaddafi de dahil 188 üst düzey Libya devlet görevlisinin vizesini iptal etmesi sonucu geldi. Kaddafi ve ailesinin vize yasağı bardağı taşıran son damla oldu. Libyalı yetkililerden gelen açıklamaya göre, Avrupalılara vize yasağı Tripoli havaalanında uygulamaya konuldu.

"The Times of Malta" gazetesinin haberine göre, aralarında Libya'da 25 yıldır ticaret yapan bir işadamının da bulunduğu 8 Maltalı havaalanından geri çevrildi. İşadamı 20 saat oda hapsinden sonra tekrar ülkesine gönderildi.

Üyelerine serbest dolaşım hakkı tanıyan Schengen vizesi, 27 Avrupa ülkesinin 23'ünü kapsıyor. İsviçre, İrlanda, Monako ve Norveç örneğinde olduğu gibi AB'de olmayan değil ama Schengen üyesi ülkeler.

Hannibal ve eşinin İsviçre'de kaldığı lüks bir otelin iki çalışanına kötü davrandığı gerekçesiyle tutuklanmasının ardından Libya, İsviçre ile olan petrol anlaşmalarını askıya almıştı. İsviçre bankalarından milyarlarca dolar parasını çeken Libya, ülkesindeki iki İsviçreli işadamını tutukladı.

Vize yasağı getirilen Shengen üyesi İtalya ve Avusturya'nın, Libya'da petrol ve inşaat sektörlerinde büyük yatırımları bulunuyor.

Kaynak: cha

 

Yorumlar (1)
Misafir 13 yıl önce
çıkartamaz. Bu milletede bir deli lazım, ama akıllı deli. Avrupa ve Amerika'da işlerine gelmedimi aptal, saf, bilmemezlikten gelme numaraları yapmakta üstlerine yok (mesela Amerika 11 Eylül, Avrupa Gazze saldırılarında bilerek üç maymunu oynamışlardır). Kendilerini Avrupa'lılardanda üstün gören İsviçrelilerin hakkındanda ancak böyle bir deli gelir. Adamdan resmen gıcık alırdım ama bundan böyle değil.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?