banner39

AB vizesinden Ruslar da şikayetçi

AB'nin Schengen vize uygulamasına Rusya, "Vize işkencesi" şekline yorumladı.

Arşiv 07.06.2010, 02:06 07.06.2010, 02:06
AB vizesinden Ruslar da şikayetçi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB üyesi ülkelerin Schengen vize rejiminden son derece şikayetçi olan sadece Türkiye değil. Pravda gazetesi "Avrupalılar bize vize işkencesi çektiriyor" yorumunda bulundu.

1 Haziran tarihinde Rusya'nın Rostov kentinde gerçekleştirilen AB-Rusya zirvesinde, Lizbon anlaşmasından sonra ortaya çıkan yeni AB düzenlemeleri ve 5 Nisan 2010'dan yürürlüğe giren AB Vize kuralları da tartışıldı.

 

Pravda gazetesinin haberine göre, Rusya Dışişleri Bakan yardımcısı Aleksander Gruşko, zirve öncesi yaptığı açıklamada Rus vatandaşlarının AB ülkelerinine vizesiz seyahat etmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini söylemiş ve bu konuyu zirve sırasında gündeme getireceği işaretini vermişti.

Ancak AB yetkilileri henüz bunun için çok erken olduğunu ve bu yönde gerçekleştirilecek çok fazla iş olduğunu belirterek bu öneriye soğuk yaklaştı. Moskova'daki Avrupa Komisyonu temsilcisi Fernando Valenzuela, şu an Rusya vatandaşlarına yönelik uygulanan Schengen vizesinin kaldırılması için uygun şartların ortada görülmediğini, ancak vize işlemlerinin basitleştirilmesi için yapılabilecek çok iş olduğunu belirtmekle yetindi ancak bu yola Rusya'dan ne yapılmasının beklendiğini açıklamadı.

Pravda gazetesinde "Avrupalılar sonsuza kadar Ruslara vize işkencesi çektirecekler" başlıklı haberde bildirildiğine göre, Avrupalılar da Rus vizesinin son derece karmaşık bir prosedür gerektirdiğinden yakınıyor. Söz gelişi Rusya'ya gelen bir yabancınn üç gün içinde bulunduğu şehrin makamlarına kayıt yaptırması ve hatta Rusya içinde bir şehirden diğerine giderken bile bu kayıt işlemini yenilemesi gerekiyor.

 

Rusya'nın sınır güvenliği konuları ise bambaşka bir sorun oluşturuyor. Sözgelişi Rusya-Kazakistan sınırı coğrafi şartlar nedeniyle kontrol edilmesi oldukça zor bir sınır. Rusya'nın kendi bürokratik devlet yapısı da, "yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesi" konusunda oldukça dirençli.

Rusya, tıpkı Türkiye gibi, "vizesiz" bir Avrupa'yı uzun süre göremeyecek. Ancak kendi vize koşullarında iyileştirmeye gitmesi de aynı ölçüde zor görünüyor. Bu durumda Türk vatandaşlarına "vizesiz Rusya seyahati" gibi bir kolaylık da asla söz konusu olmayacak gibi görünüyor.


 

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?