AB, Yevloyev cinayetini sorguluyor

Moskova Helsinki Grubu Kafkasya uzmanı Apayev, "Yevloyev cinayeti küstahça meydan okuma" dedi.

AB, Yevloyev cinayetini sorguluyor

Moskova Helsinki Grubu'nun Kuzey Kafkasya uzmanı Aslambek Apayev, muhalif hukukçu Magomed Yevloyev'in Pazar günü Magas'ta uçaktan iner inmez gözaltına alınıp öldürülmesini "insan hakları savunucularına küstahça gözdağı ve hakaret" olarak değerlendirdi.

Apayev "Meydana gelen olay Rusya'daki tüm insan hakları örgütlerine alçakça ve küstahça meydan okumadır. Bu siyasi bir cinayettir. Tanınmış muhalif lider gün ortasında yüzlerce görgü tanığının gözü önünde kaçırılıyor, bilinmeyen bir yere götürülüyor ve ardından cesedi şehrin merkezine atılıyorsa bu muhalifleri bastırmaya ve korkutmaya yönelik bir harekettir" dedi.

"Yargısız infaz yukarıdan gelen emre uygun olarak gerçekleştirilmiştir" diyen Apayev, "Soruşturma bağımsız uzmanlarca yürütülmelidir. Aksi takdirde benzeri diğer cinayetlerde (Starovoytova, Şekoçikhin, Politkovskaya) olduğu gibi gerçek suçlular ve Magomed'in cinayetini gerçekleştiren organizatörler mahkemeye çıkarılamayacaktır" ifadelerini kullandı.

1999'da Çeçenya'yı işgale gerekçe yapılan FSB'nin tezgahladığı apartmanların bombalanması olaylarını araştıran Yuri Şekoçikhin zehirlenerek öldürülmüştü. Liberal siyasetçi ve Kafkas halklarıyla ilgili çalışmalarıyla tanınan Galina Starovoytova 1998'de Moskova'da ortadan kaldırılmıştı. Çeçenya gerçeğini yazan gazeteci Anna Politkovskaya da 2006'da Moskova'da cinayete kurban gitmişti.

İnguşetya, Dağıstan, Çeçenya ve diğer Kuzey Kafkasya bölgelerindeki kötüleşen duruma uluslararası toplumun bir an önce müdahil olması gerektiğini belirten Apayev, "Rusya'daki siyasi cinayetler, başka düşünceleri bastırma, sivil örgütlerin ortadan kaldırılması ve daha başka müdahaleler büyüyecek ve sonunda Stalin rejimindeki 1937 sürgünü benzeriyle sonuçlanacak. Dünyanın artık Rusya'da otoriter yeni bir rejimin oluşturulduğunu anlaması gerekiyor" dedi.

Kaynak: Ajans Kafkas

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2008, 18:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER