banner39

AB Yunanistan'a 'sözle' yardım etti

AB Yunanistan'a yardım edeceğini açıkladı, ancak şimdilik sadece sözle...

Arşiv 12.02.2010, 15:10 12.02.2010, 15:10
AB Yunanistan'a 'sözle' yardım etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Yunanistan’ın iflasa karşı verdiği mücadele için Avrupa Birliği ülkeleri yardım sözü verdiler. Politik olarak destek vereceğini açıklayan AB, mali olarak Yunanistan’a şimdilik bir yardımda bulunmayacak. AB Konsey Başkanı Van Rompuy Brüksel’de yapılan özel zirvede Birliğin gerekirse Yunanistan konusunda kararlı bir çalışma yapacağını söyledi.
 
AB Konsey Başkanı Herman Van Rompuy zirvenin başlamasından kısa bir sonra yaptığı konuşmada 16 'Euro' ülkesinin ortak para birimleri Euro’yu tehlikeye sokmamak ve istikrarını sağlamak için gerekeni hep birlikte yapacaklarını ifade etti. Yunan hükümetinin mali yardım başvurusu yapmadığını da ekledi.
 
AB bu açıklamalarında somut bir yardım planından bahsetmeyerek dünya finans piyasalarına Yunanistan’ın arkasında olduklarının işaretini verdi. Brüksel’deki özel AB zirvesinden önce bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, ‘Yunanistan AB’nin bir parçasıdır ve yalnız bırakılmayacaktır. Kurallar var ve bu kurallara uyulmalıdır. Bu kurallar bazında bir karara varacağız.’ dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?